Přihlásit
header 1000 kapital

Vývoj trhu s kancelářemi v Praze, Budapešti, Bukurešti a Varšavě za rok 2013

Na trhu s kancelářskými prostory se v roce 2013 ve střední a východní Evropě nejvíce obchodovalo ve Varšavě, a to jak z hlediska prodeje i pronájmu. Polská metropole se může pochlubit i nejdražšími nájmy a zároveň nejnižším počtem volných kanceláří. V Praze se aktuálně nabízí celkem 3 miliony m? kancelářských prostor, z toho 80.000 m? bylo dostavěno během loňského roku, přičemž ceny za pronájem klesly oproti roku 2012 zhruba o 12 -13  Kč/m?/měs (ceny byly uváděny za kanceláře v centru Prahy). Vyplývá to ze srovnávací studie „Trh s kancelářemi v metropolích Střední a Východní Evropy“, kterou v březnu zveřejnila mezinárodní poradenská a realitní společnost BNP Paribas Real Estate. Do studie byla sesbírána data z realitního trhu 2009 - 2013 z Prahy, Varšavy, Bukurešti a Budapešti.  
 
Na konci roku 2013 se ve čtyřech v metropolích ve Střední a Východní Evropě nabízelo více než 13 milionů m? kancelářských prostor, z toho téměř třetina ve Varšavě, celkem 4.160.000 m?, v ostatních městech pak shodně kolem 3.000.000 m?. Za loňský rok přitom přibylo 504.000 m?, z toho 60% právě ve Varšavě. 
 
V Praze bylo za poslední rok přistavěno dokonce o 30 % více nových kanceláří, než v roce 2012, oproti tomu v Budapešti bylo dokončeno pouze 30.000 m?, což je nejnižší číslo za více než 10 let!  „Většina nových budov se sice staví hlavně mimo centra měst, ale musím zmínit, že v centrální Varšavě se aktivita developerů stále zvyšuje.“, říká Anna Staniszewska, vedoucí oddělení výzkumu a poradenství pro Střední a Východní Evropu, BNP Paribas Real Estate.
.
Je třeba zdůraznit, že se nabídka na trhu kancelářských prostor stále rozrůstá a je mnohem pestřejší.  V Praze, Varšavě, Budapešti i v Bukurešti, můžeme najít nejrůznější typy kanceláří odlišné kvality a charakteristiky, a to v rekonstruovaných činžovních domech, v palácích, v moderních kancelářských budovách.
 
Trh s pronájmy se v roce 2013 vyšplhal na 1,3 milionu m? (s výjimkou obnovených nájemních smluv), to představuje 5% meziroční nárůst. V Praze se zvedla poptávka po nových pronájmech o 33 % oproti loňsku, to je nejvyšší nárůst ze všech sledovaných metropolí. Celkem si zákazníci v hlavním městě pronajali 317.000 m?, což je nejvíce po Varšavě, kde objem transakce přesáhl 450.000 m?. Nárůst o 9,5 % meziročně byl zaznamenán také na trhu s kancelářemi v Budapešti. Proti tomu radikální pokles zájmu o 28,5 % se projevil v rumunské Bukurešti, kde si většinu nájemníků udrželi stávající vlastníci budov díky slevám a propracovanému systému dalších výhod, které jim nabídly v rámci prodloužení smlouvy. 
 
Na konci roku 2013 zůstalo ve čtyřech hlavních městech Střední a Východní Evropy přes 14 % neobsazených kancelářských prostor (přibližně 1,9 milionu m?). Nejvíce volných kanceláří bylo zaznamenáno v Budapešti - 18,4 %. V Praze převýšila nabídka poptávku zhruba o 12%, což je o 1,1 % více než v roce 2012. Tolik prázdných kanceláří bylo v Praze naposledy v polovině roku 2010! „Očekáváme, že během příštích 18 až 24 měsíců bude Budapešť jediná ze čtyř měst, kde se míra neobsazenosti sníží,“ dodává Anna Staniszewska, „ v ostatních metropolích se množství volných prostor ještě zvýší, nicméně kvalitní, dobře řízené projekty, v dobrých lokalitách, by vůči tomuto trendu měly zůstat imunní.“ 
 
Nájemné se v rámci čtyř hlavních měst významně liší.  Nejvyšší nájem zaplatí zájemci v centru Varšavy, a to EUR 24 - 25 EUR za m?/ měsíc. Nejlevněji si kancelář pronajmete v Budapešti, za pouhých 16 EUR za m?/měsíc. Ze studie BNP Paribas Real Estate dále vyplynulo, že ceny nájemného se v lukrativních čtvrtích od loňska nezměnil, výjimkou je Praha, kde došlo k mírnému zlevnění na 20 Euro za  m?/měsíc. Ceny pronájmů byly v centru Prahy stabilní od 2009 do poloviny 2012, kdy začaly postupně mírně klesat. 
 
Vzhledem k silné konkurence developerů a oslabení české koruny vůči euru lze i v roce 2014 a 2015 očekávat další zlevňování a agresivní marketing, a to zejména na trhu s pronájmy.  Snížení nákladů na pronájem až o 20 % by se mohli dočkat zejména nájemci velkých kancelářských prostor, kterých je největší nadbytek.
 
(BNP Paribas Real Estate)

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha