Přihlásit
header 1000 fit

Pozor na únavu – může být prvním signálem selhávajících ledvin!

Chronické onemocnění ledvin je dlouhý a obvykle pomalý proces, v jehož průběhu ledviny postupně ztrácejí svou funkci. Zpočátku si ani nemusíme všimnout, že jsme nemocní. Varovné příznaky a symptomy chronického onemocnění ledvin nejsou vždy na první pohled patrné. Mnoho lidí trpí tímto onemocněním, aniž by o tom věděli.

Když ledviny ztrácí schopnost správně vylučovat, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče, ale i snížená aktivita mozku. Pokud se tedy cítíte permanentně unavení, vyčerpaní a ospalí a zároveň máte problémy se spánkem, měli byste zbystřit, protože právě to může být varovným signálem, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku.

„Vždy když se jedná o nevysvětlitelnou únavu u člověka nad šedesát let, nemělo by se zapomínat na chronické onemocnění ledvin. Lidé v tomto věku by určitě neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích, a dodává: „Právě včasné zachycení chronického onemocnění ledvin může oddálit dialýzu i o mnoho let.“ Diagnóza selhání ledvin se obvykle stanovuje na základě krevních testů a měřením parametrů jako kreatinin a rychlost glomerulární filtrace. Pomocí krevních testů lze zjistit, kolik krve každou minutu proteče glomeruly – drobnými filtry v ledvinách.

„Důvodů, proč jsou lidé se sníženou funkcí ledvin tak unavení, může být více. Jednak je to chudokrevnost, kterou většinou trpí, jednak hromadění zplodin metabolismu, které jejich ledviny nedokáží z těla odstranit. V neposlední řadě k únavě přispívají i další přidružená onemocnění, kterými většinou tito lidé trpí – nejčastěji je to diabetes a vysoký krevní tlak,“ doplňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Jaké mohou být varovné známky chronického onemocnění ledvin?

· nižší tvorba moči,

· otoky na rukou, nohou a v obličeji,

· dušnost,

· potíže se spánkem,

· ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení,

· vysoký krevní tlak,

· pocit chladu a únavy.

Čím dříve objevíte jednotlivé příznaky, tím lépe může lékař zasáhnout a najít vhodnou léčbu. Správná pomoc ve správný čas může průběh onemocnění ledvin zásadně ovlivnit. Připomeňme, že v současné době má nějaké onemocnění ledvin zhruba deset procent populace. Podle posledních dat České nefrologické společnosti se pak s chronickým selháním ledvin léčí přes šest tisíc lidí, a to buď na dialyzačním středisku nebo prostřednictvím domácí léčby – peritoneální dialýzou či domácí hemodialýzou. Pozor tedy na

nevysvětlitelnou únavu, zvláště pokud je vám nad 60 let – může být prvním znamením selhávajících ledvin.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha