Přihlásit
header 1000 fit

Poslouchejte žízeň!

Každý třetí člověk na světě nemá přístup k bezpečné pitné vodě, a 144 milionů lidí tak musí pít závadnou vodu, protože žádná jiná není k dispozici. Čistá voda je přitom spolu
s dostatečným hygienickým zázemím nezbytnou podmínkou pro prevenci šíření nebezpečných nemocí, včetně koronavirů.1) Ve vyspělých zemích je pitné vody dostatek, ať už obyčejné, nebo přírodní pramenité a minerální. Přesto spousta lidí trpí žízní a potýká se se zdravotními problémy – zbytečně, protože zanedbává svůj pitný režim. 

 

„Pravidelný a vhodný pitný režim je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných. Opomíjení pitného režimu je o to méně pochopitelné v situaci, kdy jedna část světa bojuje s nedostatkem nezávadné pitné vody, zatímco druhá, která jí má dostatek, pitnou vodou plýtvá, aniž by ji lidé v dostatečném množství pili,“ říká Mgr. Jitka Tomešová, odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie, a dodává: „navíc máme tu výhodu,
že si můžeme vybírat mezi vodou obyčejnou, přírodní pramenitou, minerální a kojeneckou, případně mezi různými příchutěmi vod nebo i limonád a džusů, které by však měly tvořit v pitném režimu co nejmenší podíl.“
  

 

Voda v těle člověka představuje zhruba 85–45 % z celkové tělesné hmotnosti, nejvíce
u novorozených miminek a s věkem se její podíl přirozeně snižuje až na méně než 50 % u seniorů. Právě senioři, kteří obecně mají s příjmem tekutin největší problém, jsou k jejich nedostatku nejcitlivější. Voda v těle zdravého dospělého muže tvoří okolo 63 %, u žen okolo 53 % – u muže s hmotností 85 kg tvoří voda 53 kg, u ženy s hmotností 65 kg představuje voda jen 34,5 kg a stále
je to v pořádku. Nejvíce vody je obsaženo ve svalové tkáni, proto špatný pitný režim vede přeneseně k úbytku svalové hmoty.

 

„Ztráta už pouhého jednoho procenta vody může vést od únavy a nesoustředěnosti (dostatečný pitný režim, především v dopoledních hodinách, může u dětí zlepšit školní výsledky) až ke zvýšení tělesné teploty o 1 °C. Při pětiprocentní dehydrataci se může člověk potýkat s nevolností, křečemi a třesem, při úbytku dalších pěti procent už se zmateností, halucinacemi i selháním ledvin,“ varuje nutriční terapeutka Mgr. Jitka Tomešová z Institutu dietologie a výživy a doplňuje: „pro jinak zdravého muže představuje deficit 5 % tekutin ztrátu asi 2,75 l vody, 10% deficitu odpovídá 5,3 l vody.
U seniora může dojít k vážným projevům dehydratace už při ztrátě necelých 2 l, resp. 3,8 l. Úbytek tekutin močí, pocením, dechem a stolicí za jeden den představuje asi 3 l – senior se tak může dostat do vážné situace již při nedostatečném doplňování tekutin během pouhého jednoho dne. Zdravého dospělého muže čekají stejné potíže během zhruba dvou dnů, zcela bez vody přežije asi týden. Pokud se navíc přidá horečka, průjem nebo zvracení, je celý proces rychlejší. Důležité je také
si uvědomit, že 1 l vody odpovídá zhruba 1 kg, proto při rychlém zhubnutí 1 kg hmotnosti (například při průjmu) to znamená ztrátu 1 litru vody.“

 

Zmíněným i daleko fatálnějším problémům je možné předejít, pokud se naučíme vnímat svoje tělo
a jeho signály, že v těle chybí tekutiny. Nejznámějším, ale nesprávně pochopeným signálem
je žízeň. Většina lidí ji chápe jako povel napít se. Žízeň ale už představuje nedostatek tekutin v těle. Čekat na žízeň proto není správný přístup, je třeba jí předcházet, a vyhnout se tak komplikacím způsobeným ztrátou další vody. Ideálním zdrojem tekutin jsou přírodní minerální, pramenité
a kojenecké vody, které jsou velmi kvalitní, čisté a neupravené, bez chemických přídatných látek.

 

„Pocit žízně často nepociťují rizikoví senioři a obézní lidé, v jejichž těle tvoří voda také menší podíl než u zdravých lidí se zdravou tělesnou hmotností. Starší i obézní lidé by se proto měli zaměřit
na jiné projevy nedostatku tekutin v těle, jako je například sucho v ústech, suchá kůže (a předčasné projevy stárnutí u mladších osob), bolesti hlavy nebo zácpa. Dehydrataci si může každý ověřit jednoduše tím, že uchopí mezi dva prsty kousek kůže na hřbetu předloktí a poodtáhne ji. Pokud kožní řasa drží tvar a do původního stavu se vrací jen velmi pomalu, je v těle vody nedostatek. Všechny tyto příznaky by měly co nejrychleji vést k zamyšlení nad tím, kdy jsme se napili naposledy a jestli zvládneme za celý den vypít dostatek tekutin,“
doporučuje Mgr. Tomešová.

 

Mnoho lidí řeší nedostatečný pitný režim tak, že pití dohánějí v odpoledních a především
ve večerních hodinách. Práce ledvin a vylučování je potom nenechají v klidu spát, navíc tělo vystavují zbytečným výkyvům, ve kterých má nejprve vody nedostatek a potom zase přebytek.
Při nedostatku vody tělo své vnitřní procesy zpomaluje, při nadbytku se snaží aktuálně přebytečné vody zbavit a musí naopak nadměrně zrychlit. Důležité je proto pamatovat na pití během celého dne a na pocit žízně vůbec nečekat. Jednorázově vypité dvě sklenice vody tělem jednoduše pouze projdou, na rozdíl od dvou sklenic upíjených průběžně například během celého dopoledne. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou vedle obyčejné vody především přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík a fluor).

Desatero – průvodce pro lepší spánek

Délka potřebného spánku je individuální. Váš partner se možná cítí svěží po šesti hodinách, ale vy dosáhnete pocitu odpočinku až po dalších dvou hodinách. Kromě toho jsme často následkem každodenních událostí a starostí roztěkaní a když přijde večer, obtížně uklidňujeme svou mysl. Následkem může být spánkový deficit a snížená pracovní i osobní efektivita.

 

Důsledky nedostatku pravidelného spánku nejsou zanedbatelné. Nedostatek odpočinku vede ke snížení imunity, přibývání na váze i zvýšenému riziku cukrovky a srdečních onemocnění. Když se nahromadí více nocí bez kvalitního spánku, mohou se o slovo hlásit příznaky spánkové deprivace – nedostatek energie, zpomalené či zhoršené myšlení, podrážděnost, snížení pozornosti a další projevy.

Spánek je jedním ze základních předpokladů dobrého zdraví. Proto je důležité hledat možnosti, které vám osobně pomohou spát kvalitně a dostatečně dlouho. Ať už potřebujete vytvořit lepší spánkový prostor, vytěsnit myšlenky, které vám brání usnout, existují strategie, které vám pomohou spát lépe.           

 1. Lepší strava, lepší spánek
  To, co si dáte před spaním, má na kvalitu spánku dopad. Podvečerní káva, hutná večeře nebo přílišné množství nevhodných nápojů může narušit usínání a má obrovský dopad na kvalitu odpočinku. Při načasování posledního šálku kávy myslete na to, že kofein odbourává vaše tělo asi sedm hodin. Klinický psycholog zaměřující se na spánek Michael Breus doporučuje, abyste nápoje obsahující kofein pili denně nejpozději kolem 14 hodiny.
  TIP: Všímejte si toho, co a kdy jíte a pijete. Zkuste postupně vylučovat problematické položky a tím zjistit, co konkrétně má negativní dopad na váš spánek.
 2. Cvičte
  Lidé, kteří pravidelně cvičí, zpravidla lépe usínají a jejich odpočinek je kvalitnější. Pravidelné cvičení ve správný čas pomůže zlepšit kvalitu vašeho spánku. Pozor však dejte na příliš mnoho endorfinů vytvořených večerní fyzickou aktivitou.
  TIP:
  Ať trénujete výkonově nebo pro udržení kondice, možná vám časové možnosti neumožňují cvičit přes den. Snažte se však vyvarovat se velké fyzické námahy aspoň čtyři hodiny před spaním.
 3. Zdřímnutí přes den není tak neškodné
  Možná milujete chvíle, kdy si během dne aspoň na chvíli zdřímnete. Tento zdánlivě nevinný zvyk může však působit řadu obtíží. Naše mysl i tělo totiž nabude přesvědčení, že nám bude v noci stačit méně spánku, což může zkomplikovat večerní usínání. Snažte se proto vydržet do večera.
  TIP:
  Co dělat, když na vás padne odpolední únava? Zkuste sklenici chladné vody. Usínáte u stolu v kanceláři? Projděte se a protáhněte tělo. Když budete večer unavení, budete lépe spát v noci.
 4. Postel používejte ke spánku
  Mnozí z nás používají v posteli telefon nebo tablet. Doktor Breus připomíná: „Stále více výzkumů potvrzuje negativní dopad modrého světla, hlavně pak spektra vyzařovaného elektronickými displeji. Když trávíme hodně času u displeje, déle se pak dostáváme do hlubokého REM spánku. To může snížit počet spánkových cyklů, které jsou třeba pro fyzickou i psychickou regeneraci.“
  TIP:
  Čím více používáte elektronická zařízení v posteli, tím více bude vaše mysl spojovat postel s bdělostí. Doktor Breus doporučuje přestat sledovat displej alespoň 90 minut před spánkem. Pokud to nejde, používejte alespoň brýle blokující modré světlo.
 5. Připravte mysl i tělo na spánek
  Nemyslete si, že když jste dospělí, je pro vás rutina před spaním přežitkem. Sdělte svému tělu, že je čas odpočinku a přirozená únava přijde sama. Připravit se na spánek vám pomůže například relaxační hudba nebo meditace.
  TIP: Vytvořte si předspánkovou rutinu, která připraví na spánek vaši mysl i tělo.
 6. Oprostěte se od nežádoucích vlivů
  Usínání a klidnému spánku pomáhá ticho a klid. Negativně působí domácí mazlíčci, chrápající partner hluk z ulice, nebo roztěkaná mysl, kterou nejde snadno zklidnit. Pomoci mohou relaxační či meditační zvuky. Dr. Breus zdůrazňuje: „Nežádoucí ruchy nás mohou budit nebo komplikovat usínání. Zvuk však může také uklidňovat. Pomocí nositelné elektroniky můžete snadno ovlivnit, které zvuky bude vaše mysl vnímat během odpočinku.“
  TIP:
  Vypněte televizi a přesuňte psí pelíšek mimo ložnici. A pokud ruší váš spánek hluk, kterému se nelze vyhnout, vyzkoušejte aktivní špunty do uší Bose Sleepbuds II.
 7. Choďte ven
  Rady, které nám dávali rodiče, nejsou zastaralé. Čas strávený na vzduchu vede k tomu, že se cítíme lépe (a lépe také spíme). Zvýšený příjem kyslíku na čerstvém vzduchu zvyšuje hladinu kyslíku a následně i serotoninu, který pomáhá k tomu, abychom cítili klid, štěstí a uvolnění – což je ideální kombinace pro kvalitní spánek.
  TIP:
  Vzpomeňte si, jak jste se unavili během dne stráveného na pláži nebo venku s přáteli. Ano, tak pozitivně působí čerstvý vzduch a slunce. Často ale nemáme čas na hodinu strávenou venku. Zkuste se aspoň projít kolem bloku nebo vyjít ven a několikrát se hluboce nadechnout.
 8. Udržujte pravidelný režim
  Pravidelný cyklus spánku a bdění řídí vnitřní tělesné hodiny, kterým říkáme cirkadiánní rytmus. Ten hraje velkou roli v mnoha procesech, od uvolňování hormonů až po tělesnou teplotu. Vnitřní hodiny narušuje například změna časového pásma, nepravidelný odpočinek či světelné podněty. Pomáhá naopak pravidelný plán spánku a probuzení.
  TIP:
  Život přináší nepředvídatelné události narušující naše plány. Pokud to však jde, snažte se neměnit dobu usínání a probouzení alespoň v s odchylkou 20 minut.
 9. Nastavte správnou teplotu

Lékaři doporučují pro kvalitní noční spánek teplotu místnosti v rozmezí od 18 do 24 °C. Ve větším teple tělo reaguje a vydává energii, což má za následek lehké spaní. Naše tělesná teplota kolísá v souvislosti s cyklem spánku a bdění – v časných ranních hodinách může klesnout až o 1 či 2 stupně.
TIP: Dr. Breus radí: „Dejte si asi 90 minut před spaním teplou koupel nebo sprchu. Přirozené ochlazování organismu, k němuž pak dochází, vám pomůže rychleji usnout.“

 1. Zajistěte si v ložnici ideální podmínky

Bez ohledu na to, kolik místa v ložnici máte, klid mysli vám pomůže navodit neutrální, čistá a organizovaná výzdoba. Pečlivě si vyberte tu nejlepší matraci, kterou si můžete dovolit a připravte si další přikrývku pro případ, že by vám byla zima. Ložnice by měla být příjemným místem, kde můžete zavřít dveře a odpočinout si.
TIP: Zásadním prvkem, který ovlivňuje cirkadiánní rytmus, je světlo. Když je čas jít spát, zajistěte si v ložnici co největší tmu. Zakryjte okna nebo zvažte spánkovou masku, aby vás ranní světlo neprobudilo dřív, než budete chtít vstávat.

10 potravin bohatých na bílkoviny, mezi kterými si vyberou i vegetariáni

Bílkoviny společně se sacharidy a tuky patří mezi základní stavební kameny v lidském těle. Proteiny tvoří stavební bloky orgánů, kůže, hormonů a všeho ostatního důležitého v organismu. A to je důvod, proč by lidé měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem proteinů.  Bílkoviny jsou obsažené jak v masných, tak i v bezmasých potravinách. Pro vegetariány se tak nabízí značné množství rostlinných a plnohodnotných alternativ.

Nenahraditelné výhody bílkoviny

Bílkoviny jsou tělu prospěšné z mnoha důvodů. V rámci redukce váhy ji pomáhají snižovat, zvyšují svalovou hmotu i sílu. Potraviny s vysokým obsahem zlepšují zdraví tím, že snižují krevní tlak, a také například bojují proti cukrovce. Zároveň zpomalují uvolňování karbohydrátů do krevního oběhu a zabraňují tak rychlému navýšení hladiny cukru v krvi.

Denně by měl dospělý člověk zkonzumovat přibližně 56 gramů bílkovin, nicméně se potvrzuje, že pro optimální fungování organismu je potřeba daleko více než pouze konzumace proteinů. Pokud chcete zvýšit příjem proteinů, na výběr máte hned několik různých potravin,“ upozorňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Vejce

Vejce patří k jedněm nejzdravějším a zároveň nejvýživnějším potravinám na celém světě. Jsou bohatá na vitamíny i minerály, dále pak obsahují zdravé tuky i antioxidanty. „Vejce v sobě ukrývá značnou porci bílkovin. Jedno takové obsahuje 6 gramů bílkovin,“ dodává David Buchta.

Oves

Oves patří mezi sacharidy a patří mezi nejzdravější zrna na světě. „Můžeme v něm nalézt zdravé tuky, mangan, hořčík i vitamín B1. Možná vás to překvapí, ale půl šálku ovsa obsahuje 13 gramů bílkovin,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Quinoa

Quinoa je jednou z nejoblíbenějších superpotravin na celém světě. Quinoa má vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny. V této potravině je mnoho bílkovin a řada antioxidantů. 1 šálek (185 g) vařené Quinoa obsahuje 8 gramů bílkovin.

Právě o superpotravinách se hovoří čím dál více. „Do kategorie superpotravin spadají například borůvky, které se vyznačují silnými antioxidačními účinky a dále pak také maliny, ostružiny i granátové jablko. V této kategorii bychom mohli najít i typicky českou potravinu jako je červená řepa. Superpotravina je i brokolice, ořechy (kešu, vlašské, mandle aj.), luštěniny a semínka. Mezi ně pak dále také patří i lidmi oblíbená matcha, která v mnoha oblastech předčí i zmiňovaná granátová jablka či borůvky. Matcha totiž obsahuje až 20krát více antioxidantů,“doplňuje informace o superpotravinách Petr Patočka, odborník na čaj matcha z MatchaTea.cz, https://www.matchatea.cz/.

Růžičková kapusta

Mezi další potraviny, které obsahují vysoký podíl bílkovin, se řadí i růžičková kapusta. Ta je jednou z nejzdravějších potravin s vysokým obsahem vlákniny, vitamínu C a dalších živin. V polovině šálku (78 g) jsou obsaženy 2 gramy bílkovin.

Navíc určité množství čerstvé zeleniny i ovoce je pro tělo vhodné nejen během redukce váhy. „Nejvíce zkušeností s přechodem na raw stravu souvisí právě s hubnutím, různými detoxikacemi a uzdravováním se. Z vlastní zkušenosti vím, že změna stravování má na lidský organismus opravdu velký vliv, ať už jde o shození přebytečných kil, posílení imunity, uzdravení kožních onemocnění nebo alergií,“ říká Stanislav Petříček, zakladatel bister bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery.

Čočka

Čočka je luštěninou, která se značí vysokým obsahem draslíku, hořčíku, vlákniny, železa, folátu, mědi, manganu a mnohých dalších živin. Řadí se mezi nejlepší rostlinné zdroje bílkovin na světě a je vhodnou alternativou masa pro vegany a vegetariány. V jednom šálku vařené čočky, a tedy ve 198 gramech, se skrývá 18 gramů bílkovin.

Masné produkty aneb Hovězí, kuřecí a rybí maso

V rámci srovnání s nemasnými výrobky jsou níže uvedené produkty z masa, a to konkrétně hovězího, kuřecího a rybího.

V hovězím masu najdete železo, vitamín B12 a další důležité živiny. „V 1 porci (85 g) vařeného hovězího masa je 22 gramů bílkovin,“ doplňuje výživové údaje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Kuřecí prsa jsou u nás oblíbeným pokrmem a jednou z nejbohatších potravin na bílkoviny. „Kuřecí prsa se snadno a rychle připravují a chutnají lahodně. 1 pečené kuřecí prso obsahuje 53 gramů bílkovin,“ konstatuje David Buchta.

Tuňák patří mezi oblíbený druh ryb. Má nízký obsah tuku a kalorií, ale vysoký obsah bílkovin. Stejně jako ostatní ryby má i tuňák velmi vysoký obsah živin a omega-3,“ potvrzuje David Buchta. V 1 šálku tuňáka (154 g) je 39 gramů bílkovin.

Arašídy

Ořechy jako takové jsou velmi bohaté na zdravé tuky. To samé samozřejmě platí i o arašídech. Ty jsou nejenže zdravé, ale obsahují také vysoký podíl bílkovin, hořčíku i vlákniny. Stále oblíbenější arašídovou variantou se v posledních několika málo letech stává i arašídové máslo. Ve 28 gramech arašídů je pak obsaženo 7 gramů bílkovin.

Dýňová semínka

Od arašídů se přesuneme k dýňovým semínkům, která taktéž obsahují neuvěřitelné množství mnoha živin. V drobných a placatých semínkách naleznete například železo, hořčík i zinek. Co se týče bílkovin, na 28 gramů dýňových semínek spadá 5 gramů bílkovin.

Matcha Tea: superpotravina, díky které podpoříte zdraví i hubnutí

Zdraví je velmi důležité, a to nejen během pandemie koronaviru. Dbát o své tělo i mysl bychom měli za jakéhokoliv věku i období. A právě superpotraviny nám mohou s touto péčí výrazně pomoci. Rok od roku jsou oblíbenější a mezi lidmi diskutovanější. Během posledních let se stal zdravý životní styl nejen doporučenou radou od lékaře ale i jakýmsi trendem, podle kterého se řídí tisíce lidí. Což výrazným způsobem ovlivňuje poptávku právě po superpotravinách. Mezi superpotraviny můžeme řadit japonský čaj Matcha.

 

Potravina a superpotravina? Rozdíl mezi potravinou a superpotravinou je značný. Superpotraviny jsou tělu významně prospěšné, protože obsahují vysoký podíl vitamínů či minerálních látek, stopových prvků, enzymů, aminokyselin a dalších složek. Zajímavá je také skutečnost, že právě mnoho těchto potravin pochází ze zemí mimo Evropu a o jejich účincích věděli již před mnoha tisíci lety i naši předci. Původně bychom tyto potraviny mohli hledat v nehostinných místech jako je kupříkladu vysoká nadmořská výška, pouště či tropické pralesy. Možná právě v tom tkví tajemství jejich prospěšnosti.

Do kategorie superpotravin spadají například borůvky, které se vyznačují silnými antioxidačními účinky a dále pak také maliny, ostružiny i granátové jablko. V této kategorii bychom mohli najít i typicky českou potravinu jako je červená řepa. Superpotravina je i brokolice, ořechy (kešu, vlašské, mandle aj.), luštěniny a semínka. Mezi ně pak dále také patří i lidmi oblíbená matcha, která v mnoha oblastech předčí i zmiňovaná granátová jablka či borůvky. Matcha totiž obsahuje až 20krát více antioxidantů.

 

„Matcha je speciální druh zeleného čaje pěstovaný na zastíněných kopcích Japonska. Pěstitelé sklízejí pouze ty nejjemnější a nejzelenější lístky z čajovníkových keřů a poté je ručně rozemelou na jemný prášek,“ vysvětluje Petr Patočka, odborník na čaj matcha z MatchaTea.cz.

Možná jste se už setkali s přirovnáním matcha čaje k „šampaňskému mezi zelenými čaji“. V Japonsku se tato superpotravina konzumuje přes dlouhých tisíc let a často také bývá spojována se zen buddhismem. Co se týče historie, na oblibě čaje matcha sehrála roli Severní Amerika, ve které ho obyvatelé začali vyhledávat díky jeho anti-aging vlastnostem.

Matcha Tea se do superpotravin neřadí jen tak. Jeho pravidelná konzumace tělu doplňuje tolik potřebné minerály a vitamíny. Je bohatý na sloučeniny s vysokou antioxidační aktivitou, které chrání před mnoha druhy nemoci. „Rovněž snižují hladinu cholesterolu v krvi, stabilizují hladinu cukru v krvi, pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a posílit imunitní systém. Nejvýznamnějším polyfenolem v Matcha je látka zvaná EGCG (epigallokatechin gallát), která je mimo jiné rovněž silným bojovníkem například proti rakovině,“ doplňuje pozitivní vlastnosti Patočka z MatchaTea.cz.

 

Přínosy a výhody pravidelné konzumace čaje matcha

Matcha Tea je se zdravým životním stylem velmi úzce spjatý, neboť pomáhá s redukcí váhy. Během ní totiž jeho pravidelná konzumace funguje jako blokátor tuku, a to tak, že se naváže na tukové buňky, kterým nedovoluje proniknout do lidského těla. Tuk tak jen projde skrze střevní trakt. Zároveň je důležité poznamenat, že Matcha, která je výrazně zelená, obsahuje chlorofyl, jehož konzumace detoxikuje orgány.

Dle odborníka z MatchaTea.cz je jednou z nejcennějších výhod pocit soustředěnosti i klidu, na kterých se podílí aminokyselina L-theanin. Právě tato aminokyselina stimuluje alfa vlny v mozku. Díky alfa vlnám se nám zvyšuje pozornost a jsme bystřejší, a přesto ve stavu klidu.

Pylová sezóna odstartovala. Jak alergie ohrožuje zrak a proč si určitě nesahat do očí?

Pylová sezóna odstartovala. I když díky delší zimě letos začala o něco později než v předešlých letech, alergici už její nástup pociťují. Během časného jarního období trápí alergiky právě pyly stromů a keřů, například olší a lísek, které se objevují již od začátku března. Projevy alergií jsou nejen nepříjemné, ale neléčená oční alergie může být dokonce pro zrak nebezpečná.

Určitá forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha. Každý druhý alergik se navíc v průběhu alergie potýká s očními problémy. „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie bývá spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují nejčastěji během jarního období, mohou vzniknout v průběhu celého roku,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Ulevit očím od nepříjemných projevů oční alergie lze hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které snižují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit. Při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka.

To platí nejen pro alergie. Mnutí očí zvyšuje také riziko nákazy covidem-19. Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima. Podle studie z univerzity New South Wales se člověk dotkne obličeje průměrně 23krát za hodinu. Právě dotýkání se obličeje může být podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se do těla koronavirus dostane.

Také nadměrné slzení, které patří k příznakům oční alergie, představuje podle České oftalmologické společnosti riziko nákazy. Slzy jsou velmi infekční a rizikové stran koronaviru. „Zamezte tření, mnutí a sahání rukama do očí. Pokud oči řežou či pálí, prokapávejte je umělými slzami bez konzervantů a při aplikaci kapek se vyvarujte kontaktu konce kapací lahvičky s očima a jejich okolím. Při slzení se nedotýkejte očí, slzy osušte na tváři. K sušení používejte jednorázové kapesníky,“ poradil Pavel Stodůlka.

Člověk může začít být alergický kdykoli v průběhu života. Mnoho lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se jedná o alergii. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. „Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky vůbec podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Pokud jsou obtíže mírné, ale přetrvávají, návštěva lékaře by měla proběhnout do tří dnů. Předepsané oční kapky nebo léky ve většině případů nepříjemné příznaky výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

Při běžné alergii fatální poškození zraku nehrozí. Pokud i přes léčbu antihistaminiky přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ uzavřel Pavel Stodůlka.


SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky nebo implantaci presbyopické fakické čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře a byl zvolen prezidentem AECOS – Americko–evropského kongresu oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky). Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku.

Světový den ledvin 2021: Nechte si zkontrolovat ledviny!

Lékaři a vědci na celém světě se potýkají s novým problémem v podobě následků prodělaného onemocnění COVID-19. To může způsobit vážné i trvalé poškození mnoha orgánů, a to včetně ledvin. Největší riziko nastává pro osoby, které již mají nějaké chronické onemocnění. U příležitosti Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 11. března 2021, nefrologové upozorňují, že právě ledviny jsou nenahraditelný orgán, který je třeba chránit a předcházet jeho selhání.

Podle odhadů odborníků onemocněním ledvin trpí každý 10. Čech a po 75. roce života je to již každý druhý. Nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin upozorňují především na skutečnost, že počet onemocnění ledvin stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává. „Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 9 - Vysočanech. Podle odhadů trpí celosvětově více než 850 miliónů lidí nějakou formou onemocnění ledvin, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než celosvětová prevalence rakoviny. Z toho okolo 3,5 milionů lidí musí podstupovat pravidelnou dialyzační léčbu. V České republice je aktuálně téměř 7 000 lidí odkázaných na dialyzační péči.

Celosvětové statistiky pacientů s nemocnými ledvinami navíc nově ovlivňuje i prodělané onemocnění COVID-19. První zprávy uvádějí, že až 30 % pacientů hospitalizovaných s COVID-19 mělo středně těžké nebo těžké poškození ledvin. Koronavirus může cílit přímo na ledvinové buňky, které infikuje. Ledvinové buňky mají receptory, které dovolí, aby je nový koronavirus napadl. Postižení ledvin u pacientů s prodělaným onemocněním COVID-19 se většinou projevuje přítomností bílkoviny v moči a přítomností krve v moči. Také krevní plazma vykazuje příliš vysoké hodnoty kreatininu a močoviny. Tyto odchylky však nebývají vizuálně patrné a člověk si jich nemusí všimnout. Odhalí je až laboratorní vyšetření krve, které provádí praktický lékař nebo nefrolog. Lidé nad 50 let, kteří trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním mají jednou za čtyři roky na takovéto vyšetření nárok zdarma.

Poškození ledvin je v některých případech natolik závažné, že vyžaduje dialyzační léčbu. "Mnoho lidí s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 jsou pacienti, kteří trpí i jinými chronickými onemocněními, včetně vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky. Tyto nemoci samy o sobě přispívají k selhání našich ledvin,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 9 - Vysočanech, a dodává: „Onemocnění COVID-19, zvláště pokud probíhalo s vysokou horečkou a dechovými obtížemi, je pro tyto lidi velká hrozba a mohlo by onemocnění ledvin významně zhoršit. Tito pacienti by měli být vyšetřeni v nefrologických ambulancích.“

Seznam nefrologických ambulancí naleznete například na internetových stránkách nephrocare.cz a k jejich návštěvě je vždy třeba doporučení od svého praktického lékaře. „Jee velice důležité, aby lidé přišli včas, protože pak jsme schopní oddálit okamžik, kdy bude pacient závislý na dialyzačním přístroji. Máme v rukou tu moc prodloužit pacientovi život bez dialýzy, ale musí přijít včas a spolupracovat s námi,“ uzavírá MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 9 - Vysočanech.

 

Osm zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin:

 • Zůstaňte aktivní a udržujte se ve formě.
 • Stravujte se zdravěji.
 • Kontrolujte hladinu cukru v krvi.
 • Kontrolujte si pravidelně svůj krevní tlak.
 • Dodržujte svůj pitný režim.
 • Přestaňte kouřit.
 • Vyvarujte se volně prodejným protizánětlivým lékům a lékům proti bolesti.
 • Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře.

 

Aktuální riziko onemocnění ledvin si můžete online zjistit na internetových stránkách www.dialyza.cz. Tak se sami rychle dozvíte, jak moc jsou vaše ledviny ohrožené. Pokud zjistíte, že máte riziko onemocnění ledvin vysoké, doporučujeme vyhledat nefrologickou ambulanci, jejichž seznam naleznete na internetových stránkách www.nephrocare.cz.

**************

Fresenius Medical Care je celosvětově největším poskytovatelem produktů a služeb pro pacienty s chronickým selháním ledvin, kterým trpí přibližně 3,5 miliony lidí na celém světě. Prostřednictvím sítě 4 073 dialyzačních středisek v Severní Americe, Evropě, Latinské Americe, Africe a v asijsko-pacifické oblasti poskytuje společnost dialyzační léčbu téměř 350 tisícům pacientů na celém světě. Fresenius Medical Care je tak celosvětově největším poskytovatelem dialyzační léčby a zároveň i dodavatelem dialyzačních produktů, jako jsou dialyzační přístroje, dialyzátory a ostatní spotřební materiál. V České republice působí od roku 1993 a v současné době zabezpečuje ve svých 25 střediscích péči o téměř 1 700 pacientů v chronickém dialyzačním programu. Společnost Fresenius Medical Care je zalistována na frankfurtské burze cenných papírů (FME) a na newyorské burze (FMS).

 

***************

 

Více informací o společnosti Fresenius Medical Care získáte na webu www.freseniusmedicalcare.cz.

Další informace o dialyzačních střediscích sítě NephroCare naleznete na webu www.nephrocare.cz.

PRVNÍ DOMÁCÍ TEST NA COVID-19 I PROTILÁTKY JE K DOSTÁNÍ V BENU LÉKÁRNÁCH

Chcete si ověřit, že nejste Covid pozitivní, ale nechcete nebo nemůžete navštívit testovací centrum? Zajímá vás, zda máte protilátky? V lékárnách BENU jsou nově k dostání rychlotesty pro domácí použití. Vše zvládnete sami, z pohodlí domova a výsledek znáte do pěti minut. Domácí test navíc jako první na trhu dokáže odhalit, zda máte v těle protilátky a onemocnění jste již prodělali. Rychlotest COVID-19 od švýcarské společnosti Lomina A.G. detekuje protilátky pomocí koloidního zlata, je řádně registrovaný v Registru zdravotnických prostředků SÚKL a jako první na trhu byl schválený pro domácí použití. Síť lékáren BENU a e-shop benu.cz má nyní v nabídce balení 5ks testů za 1 250 Kč.

 

Co všechno test zjistí?

Test detekuje protilátky onemocnění COVID-19 v krvi. Pomůže tedy zjistit, zda váš organismus právě bojuje s virem způsobujícím onemocnění COVID-19, nebo zda jste toto onemocnění v minulosti již prodělali. „Pohodlí a bezpečí našich zákazníků je u nás vždy prioritou, a proto jsme rádi, že jim můžeme poskytnout první bezpečný způsob testování, který pohodlně zvládnou sami doma,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.

 

Výsledek již za pár minut

Provedení testu je intuitivní, velmi jednoduché a výsledek znáte do pěti minut. Součástí balení je podrobný návod včetně obrázků. „Vše potřebné k provedení testu je součástí balení, stačí postupovat podle návodu,“ informuje PharmDr. Ivana Lánová. Pomocí lancenty a plastového kapátka provedete odběr 2-3 kapek krve, které vložíte do zkumavky s předpřipravenou směsí. Po promíchání druhým kapátkem odeberete 2 kapky směsi a nakapete je do vyznačeného místa na testovacím pásku. Za několik minut vám test ukáže výsledek.

 

Jak test funguje?

Náš organismus si proti viru onemocnění COVID-19 vytváří protilátky. Existují dva druhy protilátek, jejichž přítomnost v těle dokáže test jednoduše odhalit. První typ protilátek si naše tělo začíná vytvářet na počátku infekce, jedná se o imunoglobuliny M (IgM). Vznikají při primární imunitní odpovědi. V případě, že test prokáže výskyt právě těchto protilátek, je velmi pravděpodobné, že právě proděláváte onemocnění COVID-19, ať již máte příznaky nebo nemáte. V této situaci jste infekční, je nutné neprodleně informovat svého lékaře a řídit se hygienickými opatřeními.

 

Druhý typ protilátek je ten, který dlouhodobě chrání náš organismus, podílí se na protivirové imunitě, a nazývá se imunoglobulin G (IgG). Vzniká při sekundární imunitní odpovědi. Pokud test prokáže přítomnost právě těchto protilátek, je pravděpodobné, že jste onemocnění COVID-19 již prodělali a organismus je lépe připravený čelit dalším infekcím tohoto viru.

 

 

O SPOLEČNOSTI BENU

Společnost BENU Česká republika s.r.o., provozovatel sítě lékáren pod značkou BENU s téměř 270 pobočkami v České republice, je dceřinou společností PHOENIX lékárenský velkoobchod, s.r.o., která je leaderem českého farmaceutického distribučního trhu. Společnost BENU nabízí svým pacientům a zákazníkům nový a moderní přístup k medicínské i preventivní péči. Řídíme se mottem „Vaše zdraví si bereme na starost“.  V něm se odráží filozofie celé značky a příslib našim zákazníkům. Více informací naleznete na www.benu.cz.

10 rad, jak zvládnout inkontinenci

Inkontinence je nepříjemný problém, který trápí nejen seniory, ale i mladší ročníky. Může se projevit u žen po porodu kvůli povoleným svalům pánevního dna, i u mužů v důsledku zvětšené prostaty. Nejčastější bývá tzv. stresová inkontinence, kdy se únik moči objevuje při kašli, doskoku nebo kýchnutí, urgentní inkontinenci zase způsobuje například hyperaktivní močový měchýř. Nechtěný únik moči dokáže život velmi zkomplikovat, ale není třeba panikařit. Existují totiž způsoby, jak toto zdravotní omezení zvládnout.

 

 • Vyhledejte lékaře

Objeví-li se první příznaky inkontinence, nepodceňujte je a vyhledejte co nejdříve svého praktického lékaře, popřípadě specialistu z oboru urologie nebo urogynekologie. Problém s únikem moči sám od sebe nezmizí a včasnou návštěvou lékaře můžete zabránit jeho zhoršení. Lékař vás vyšetří a podle druhu a stupně inkontinence doporučí vhodnou léčbu. V počáteční fázi často zaberou cviky, léky, nebo úprava životosprávy, někdy je však nutná operace.

 

 • Vyberte si vhodné inkontinenční pomůcky

Za používání inkontinenčních pomůcek není třeba se stydět, a to ani v nižším věku. Na našem trhu je k dostání celá řada velmi kvalitních inkontinenčních vložek, které jsou vhodné pro řešení lehké a střední inkontinence, i kalhotek nebo plen pro těžší formy úniku moči. Většina z nich je maximálně diskrétní a zajistí vám pohodlí i jistotu v jakékoli situaci. Některé inkontinenční kalhotky jsou od běžného spodního prádla dokonce k nerozeznání.  A na rozdíl od běžných kalhotek nebo slipů budete celý den v suchu. Vyvarujte se používání běžných menstruačních vložek, které jsou pro únik moči zcela nevhodné. Inkontinenční vložky jsou mnohonásobně savější, a navíc dokážou neutralizovat zápach. Jaký druh vložek nebo kalhotek si vybrat vám napoví počet kapek na obalu. Čím víc jich je uvedeno, tím víc dokáže vložka, nebo kalhotky pojmout tekutiny.

 • Nechte si doručit inkontinenční pomůcky zdarma až domů

Pokud se stydíte, nebo nemáte možnost vyzvednout si inkontinenční pomůcky, které vám lékař předepsal, využijte službu HARTMANN HOME. Kurýr vám zdarma a diskrétně doručí objemné balíky s inkontinenčními pomůckami až k vašim dveřím, a to už do dvou dnů od objednání. Jediné, co pro to musíte udělat, je zavolat na bezplatnou linku, kde nahlásíte operátorovi údaje z poukazu, který jste obdrželi u svého lékaře, a jaké produkty chcete objednat. Více o službě HARTMANN HOME se dozvíte na https://www.lekarnahartmann.cz/hartmannhome.

 

 • Posilujte pánevní dno

Kontrolu nad nedobrovolným únikem moči lze získat pravidelným posilováním pánevního dna. Toto cvičení je důležité nejen jako prevence, ale zároveň si dokáže poradit s lehkou inkontinencí. Se speciálními cviky vám pomohou buď školené fyzioterapeutky a rehabilitační sestry, nebo to zvládnete i sami doma pomocí návodů a instruktážních videí, které vyhledáte na internetu (např. na www.moliklub.cz).  Základem pro tzv. Kegelovy cviky je cílené stahování a uvolňování svalů pánevního dna. Důležité je jejich správné provádění a hlavně pravidelnost, ideálně 1 – 2 x denně po dobu 5 minut. Po několika měsících poctivého cvičení problémy s únikem moči ve většině případů buď nadobro vymizí, nebo se výrazně sníží. Pokud se únik moči ani po delší době nezlepší, může se jednat o závažnější problém, a proto byste měli navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta.

 

 • Nepodceňujte pravidelnou hygienu

Abyste předešli poškození pokožky, které kontakt s močí může způsobit, dodržujte dostatečně častou a pravidelnou hygienu.  Omývat intimní partie se snažte podle potřeby i několikrát denně, ale pozor na příliš časté koupání či sprchování, které by mohlo narušit pH pokožky. Využít můžete například vlhké ubrousky, které nevyžadují použití vody, respektují pH kůže, nedráždí ji a pomáhají její regeneraci. Samozřejmostí by pro vás měla být včasná a pravidelná výměna absorpčních pomůcek, jako jsou kalhotky nebo vložky, a to nejpozději po osmi hodinách.

 

 • Zabraňte poškození pokožky

Pokožka při častém kontaktu s látkami obsaženými v moči velice trpí a ztrácí svou ochrannou funkci. Tento stav provází nepříjemný pocit svědění a podráždění kůže, nezřídka i zčervenání, a to nejen v intimních partiích. Kromě kvalitních absorpčních vložek a kalhotek, které mají speciálně upravený povrch a díky své savosti a optimálnímu pH pokožku nedráždí, je na trhu k sehnání i kosmetika pro péči o pokožku namáhanou inkontinencí. Nejen že zvládne neutralizovat pachy, ale především podrážděnou pokožku chrání a zklidňuje. Jde o mycí emulze, přísady do koupele nebo speciální hygienické ubrousky. Samotná voda nebo špatně zvolené mycí přípravky můžou citlivou pokožku v intimních partiích vysušit, a ještě více podráždit, proto používání vhodné kosmetiky nevynechávejte. 

 

 • Dbejte na správnou životosprávu

Vliv na inkontinenci má i správná životospráva. Kromě pravidelného pohybu se proto zaměřte i na svůj jídelníček. Zkuste méně solit, protože nadměrné množství soli vede k zadržování vody v těle, což močovému ústrojí neprospívá. Při vaření využijte bylinky, které sůl v pokrmu skvěle zastoupí. Mezi další potraviny, kterým byste se měli vyhnout, patří například kofein. Působí výrazně močopudně a dráždí močový měchýř. Kromě kávy ho najdete i v černém, zeleném a bílém čaji, Coca-Cole, kakau, energetických nápojích, některých doplňcích stravy a lécích, především těch proti bolesti a nachlazení. Produkci moči zvyšuje i alkohol, který navíc způsobuje dehydrataci organismu. Při inkontinenci ho proto ze svého seznamu nápojů raději vyřaďte.

 

 • Nezanedbávejte pitný režim

Pokud se vyhýbáte pitnému režimu v dobré víře, že nenaplněný močový měchýř zabrání nechtěným nehodám, pak si zahráváte se svým zdravím. Pravidelný příjem tekutin je pro tělo velmi důležitý, protože napomáhá s odstraňováním toxinů. Zanedbáním pitného režimu si můžete přivodit řadu jiných nepříjemných stavů, například ledvinovou koliku, chronickou infekci dolních cest močových, ale třeba i bolesti hlavy, budete unavenější a zhorší se vám nálada.

 

 • Nevyhýbejte se aktivitám, které máte rádi

Je jasné, že inkontinence dokáže život znepříjemnit, ale není nutné se hned vzdávat oblíbených aktivit. Pokud mate rádi sport, zvolte si takový, kde se budete vyvarovat skokům a dopadům, které by mohly inkontinenci zhoršit.  Nevyhýbejte se ani cestování ze strachu, že byste nezvládli svůj močový měchýř při cestě na delší vzdálenost uhlídat.  Nevyřazujte se svého života návštěvy kulturních akcí nebo setkávání s přáteli kvůli obavám z prozrazení vašeho problému. Vhodně zvolené inkontinenční pomůcky vám dodají v těchto situacích potřebné sebevědomí a ve vašich koníčcích vás nijak neomezí.

 

 • Svěřte se, uleví se vám

Lidé se za inkontinenci často stydí, což může vést k psychickým problémům, nižšímu sebevědomí a někdy i sociální izolaci. Odbornou pomoc vyhledá bohužel málokdo a svůj stav se snaží řešit svépomocí, což nevede vždy k úspěchu. Pokud se se svým problémem svěříte, ať už lékaři či někomu blízkému, pocítíte úlevu a určitě společně najdete hned několik způsobů, jak váš stav alespoň zlepšit. Uvidíte, že otevřená komunikace bude mít pozitivní dopad na vaši celkovou psychiku a řešení problému bude najednou jednodušší.

 

 

Společnost HARTMANN – RICO               

 

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v Heidenheimu v Německu. Více než 25 let působí HARTMANN – RICO také na území Slovenska se sídlem v Bratislavě. HARTMANN – RICO zaměstnává celkově více než 1 650 zaměstnanců.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha