Přihlásit
header 1000 kapital

DLUHY NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ EXTRÉMNĚ ZVYŠUJÍ RIZIKO BANKROTU

DLUHY NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ EXTRÉMNĚ ZVYŠUJÍ RIZIKO BANKROTU

Dluhy hrají významnou roli v ekonomickém zdraví každé firmy i živnostníka. Dluhy na zdravotním pojištění okamžitě extrémně zvyšují riziko bankrotu dlužníka a jsou velmi silným ekonomickým signálem o aktuální kondici podnikatelských subjektů. Takové jsou hlavní závěry analýzy poradenské společnosti Bisnode. Analýza sledovala vzorek 437 854 firem, z nichž dluh u zdravotní pojišťovny mělo 4 056.

Ekonomická stabilita a zdraví firmy se značně odráží ve vzniku aktivních dluhů u zdravotních pojišťoven. „Zjistili jsme, že pokud u firmy vznikne aktivní dluh u zdravotní pojišťovny, ihned se desetkrát zvyšuje riziko úpadku. Pokud má firma více než čtyři dluhy, je 16x náchylnější k úpadku než firma bez dluhů u zdravotních pojišťoven,“ komentuje výsledy analytik Bisnode Michal Řičař. Současně dodává: „Zajímavé je, že z hlediska rizika nezáleží na velikosti dluhu, ale na tom, zdali vznikl či ne. Tedy jakmile vznikne dluh, zvyšuje se 10x riziko bez ohledu na dlužnou částku. Jinými slovy lze tedy říci, že vznik dluhů za zdravotními pojišťovnami je velmi silný ekonomický signál o aktuálním zdraví dlužníka a ze strany jeho dodavatelů by měla okamžitě následovat preventivní opatření“.

„My našim klientům doporučujeme, aby pravidelně sledovali celé spektrum ekonomických signálů o svých obchodních partnerech, a na jejich základě včas činili preventivní opatření před následnou sanací, která je vždy ekonomicky náročnější a nákladnější,“ dodává Michal Řičař z Bisnode.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha