Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Tiroler Zugspitz Arena – na sluneční straně Zugspitze

Tiroler Zugspitz Arena – na sluneční straně Zugspitze

Rakouská lyžarská střediska jsou jistě i v této sezóně jedním z nejvyhledávanějších cílů zimní dovolené pro velkou část lyžařů, snowboardistů, rodin s dětmi.
Podívali jsme se na jeden z velmi oblíbených areálů našich jižních sousedů – Tiroler Zugspitz Arena. Není to největší rakouský areál. Má “jen” 139 kilometrů sjezdovek.

Nicméně na úpatí Zugspitze najdou rekreanti dovolenou, jakou hledají.
Tyrolská Zugspitz Arena leží na rakouské straně Zugspitze, včleněná mezi Zugspitze na severu a Mieminger Kette s pohořím Wettersteinu na jihu. Zabírá oblasti Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang am See, Lähn-Wengle a Namlos. Jako hraniční hora leží Zugspitze – nejvyšší vrchol Německa - mezi Německem a Rakouskem. Dá se lehce dosáhnout jak z německé tak i rakouské strany. Z Ehrwaldu vede Tiroler Zugspitzbahn (Tyrolská lanovka na Zugspitze) na západní vrchol Zugspitze.

Tyrolská Zugspitz Arena je mnohotvárná a rozmanitá. Region, rozdělený do sportovnější a více pulsující části v místech jako je Ehrwald, Lermoos a Biberwier, a do mírnější části s bohatou historií, jako je Berwang, Bichlbach a Heiterwang am See, poskytuje neuvěřitelně pestrou zimní nabídku. Lyžování na nejvyšší hoře Německa, běžkařské dráhy, putování na sněžnicích, workshopy se stavěním iglú, anebo kurzy „Můj lyžařský řidičák“ – to je jen pár aktivit, které zaručují nádhernou zimní dovolenou pro celou rodinu.

tiroler winterpanorama

Několik lyžařských areálů
Samozřejmě na prvním místě seznamu „co dělat“ na zimní dovolené v TZA je lyžování. Sedm lyžařských areálů s celkem 139-ti km lyžařských sjezdovek a 58-mi lanovkami čeká na milovníky zimních sportů. Jednotlivé areály jsou mezi sebou propojeny autobusovou dopravou, takže lyžaři i „snowborďáci“ mohou jezdit z místa na místo a poznat hned několik sjezdovek najednou. Od lyžování na ledovci Zugspitze až po slunečné stráně na Ehrwalder Alm. V TZA najdou příhodné podmínky sportovní lyžaři, požitkáři i rodiny s dětmi. A kdo by chtěl nastoupit po delší pauze nebo si zdokonalit techniku, může si zarezervovat kurzy šité na míru každému stupni pokročilosti v lyžařských školách TZA pod názvem „Můj lyžařský řidičák“. Podle úrovně jízdy pak existují stupně: od zeleného (pro úplné začátečníky) až po černý (zkušení lyžaři, kteří jezdí např. i na boulích nebo se chtějí zaměřit na volný styl).
S kartou „Top Snow Card“ si mohou lyžaři a snowborďáci užívat zimních radovánek bez hranic na 214 km sjezdovek a 87 lanovkách. Jeden pas, dvě země: »Top Snow Card« platí dodatečně kromě v TZA také v lyžařských areálech na německé straně – v Mittenwaldu, Grainau a Garmisch-Partenkirchenua. Karta je k dostání od dvoudenního pobytu a více.

tiroler langlauf moos

Nejen sjezdovky
V TZA najdou své oblíbené aktivity nejen vášniví lyžaři, ale nudit se nebudou ani rekreanti, kteří se cítí lépe stranou sjezdovek a chtějí se jen kochat zimní krajinou. Tím správným tipem potěší TZA zejména běžkaře: na úpatí Zugspitze čeká 110 km sítě běžkařských stop – pro klasiku i bruslení. Dráhy jsou velmi rozmanité a hodí se jak pro ambiciózní běžkaře , tak i pro vyznavače oddechového sportu. Certifikované hotely Cross Country Ski Holidays Hotels jsou mimo jiné zaměřeny obzvláště na potřeby běžkařů a mají k dispozici například zamykatelné lyžárny, voskovací kouty, sauny či parní lázně, a leží maximálně jen 300m od nástupního místa na lyžařskou stopu. Pro všechny, kdo chodí i v zimě raději pěšky, nabízí TZA 60km uklizených turistických cest, ze kterých mohou rekreanti pozorovat okolní krajinu a zastavit se kdekoli v útulné lyžařské boudě. Zcela stranou od upravených stezek v lůně přírody si mohou turisté vyšlápnout na sněžnicích a dopřát si tak spolu s průvodcem krátké zastavení všedního dne a nechat se pohltit původní zimní krajinou.

Po dlouhém dni na sjezdovce
I po celém dni na lyžích mohou hosté TZA zažít ještě aktivní večer. Každé úterý a středu se v Lermoosu a Biberwieru konají pěší túry s pochodněmi. Hodinová procházka zimní krajinou ve skupině – jen ve světle vlastních pochodní. A kdo chce být ještě akčnější, může se hned čtyři dny v týdnu prohánět na saních na noční sjezdovce nebo sáňkařské dráze. Od úterý do soboty se sáňkuje v Ehrwaldu a Berwangu. U lanovek Wettersteinbahnen a Ehrwalder Alm se navíc o dobrou náladu stará živá muzika. U Grubigsteinu v Lermoosu a u Marienbergu v Biberwieru čeká další specialita: denně se tam zimní hosté mohou stát spolujezdci na sněžných rolbách. Dozvědí se více o práci rolbařů a co to obnáší, denně připravovat kilometry dlouhé sjezdovky na další den.

Naprostá novinka programu a velký hit: od 5. ledna do 22. března 2018 se rekreanti mohou vydat každý čtvrtek po stopách Eskymáků. Společně s horskými průvodci školy Alpinschule Lermoos vlastnoručně postaví pravé iglú tradičním způsobem z ledových kvádrů.

tiroler ski ehrwalder alm

Prostě nechat auto stát
V TZA se mohou hosté klidně vzdát auta a ušetřit si starosti s parkováním i benzín. Stačí přijet bez mýtného po dálnici Mnichov–Garmisch-Partenkirchen nebo Ulm–Füssen, a pak už se pohybovat nejjednodušší a nejrychlejší autobusovou dopravou tak či tak krátkými trasami. Autobusy v celém regionu jsou s platnou kartou hosta nebo skipassem zdarma..

Zugspitze, střecha Německa
TZA leží přímo na úpatí Zugspitze. S výškou 2.962 m je nejvyšší horou Německa a nejvyšším vrcholkem masivu Wettersteinu. Hranice mezi Německem a Rakouskem probíhá po hřebenu. V roce 1926 byla postavena první lanovka na Zugspitze, Tiroler Zugspitzbahn. Dnes jste lanovkou za 10 minut na jejím vrcholu. Za jasného počasí je z vyhlídkové terasy vidět Großglockner, Piz Bernina nebo i Mnichov. Vedle zimních sportů vypráví zážitkové muzeum „Faszination Zugspitze“ mnohé o historii hory. Při svíčkách u večerního fondue nebo za jízdy při východu slunce se Zugspitze ukáže v jiném světle.

Více na www.zugspitzarena.com

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha