Přihlásit
header 1000 kapital

Sodexo Benefity: Karty Sodexo jsou pro obchodníky férové

Platby kartou se staly zcela běžnými, jejich využívání ještě podpořil covid. Obchodníci upřednostňují bezhotovostní transakce i u menších položek v řádech desetikorun, a to i přesto, že z každé transakce odvádějí bankám poplatky. Ty je ale někdy mohou nepříjemně zaskočit, jak na to před časem upozornilo družstvo CBA CZ, které sdružuje více než tisíc tuzemských maloobchodních prodejen.


„Pokud lidé používají běžné debetní či kreditní karty, které mají k bankovnímu účtu, obchodník odvádí jasně daný procentuální poplatek. K bezhotovostním transakcím se ale využívají i karty, které vydali někteří poskytovatelé firemních benefitů ve spolupráci s Visa, MasterCard či dalšími karetními společnostmi, kde mohou být podmínky odlišné. U karet společnosti Sodexo ovšem nic takového nastat nemůže,“ vysvětluje Aleš Vaverka z oddělení péče o partnery Sodexo Benefity.

Sodexo Benefity totiž vydává své vlastní karty a poplatky účtované kartovými asociacemi či bankami se na ně nevztahují. „Tvrzení CBA, že obchodníci musí odvádět obrovské provize za transakce stravenkovými kartami, se v případě Sodexo Benefity nezakládá na pravdě. My i nadále s každým řetězcem, restaurací i jednotlivým obchodníkem, který naše karty akceptuje, uzavíráme separátní smlouvu, v níž jsou všechny podmínky jasně stanoveny. To se týká i výše provizí. Žádné další poplatky z transakcí Sodexo kartami nejsou nikdy účtovány,“ dodává Aleš Vaverka a připomíná, že stejné podmínky pochopitelně platí i v případě, že uživatel má kartu nahranou v mobilním telefonu.

„Žádná aktuálně platná legislativa nestanovuje povinnost obchodníka akceptovat karty a už vůbec ne všechny karty bez rozdílu,“ říká Aleš Vaverka a dodává, že pokud se obchodník pro platební terminál rozhodne, vždy záleží na podmínkách smlouvy mezi ním a poskytovatelem terminálu.

„Vzhledem k tomu, že Češi v loňském roce uskutečnili v obchodech více než 1,516 miliardy transakcí platebními kartami v objemu více než 959 miliard korun, je ale pochopitelné, že těch, kteří karty akceptují, přibývá a bude i nadále přibývat. My jsme i nadále připraveni uzavřít s každým smlouvu s jasně stanovenými podmínkami,“ uzavírá Vaverka.

Pozn.: Údaje o platebních transakcích pocházejí z dat Sdružení pro bankovní karty ČR.

 

Foto: Sodexo

 

Více informací na www.sodexo.cz

Sodexo v České republice

Od roku 1992, kdy Sodexo vstoupilo na český trh, poskytuje všech 2 000 zaměstnanců skupiny v ČR služby, které zlepšují kvalitu každodenního života. Sodexo nabízí firmám i institucím služby v oblastech zaměstnaneckých benefitů, motivačních programů a řešení pro veřejnou správu, ať už prostřednictvím elektronických karet a poukázek na stravování a volný čas, dárkových poukázek nebo systému na správu benefitů Cafeteria. Dále pak i služby v oblasti komplexních řešení služeb na míru u klienta (firemní restaurace a širokou škálu služeb facility managementu – správy budov, údržby mechanických zařízení a elektro, revizí, projekt managementu, úklidu a administrativních služeb).

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha