Přihlásit
header 1000 fit

První slámové víno z pražských vinic

img_1439aNejkrásnější a nejznámější pražská vinice – Vinice sv. Kláry - spadající pod správu Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji slavnostně představila a pokřtila historicky první slámové víno z pražských vinic– ročník 2009 a 2010.

Jelikož to byla událost opravdu výjimečná, slavnostního křtu se ujal primátor hl. města Prahy, Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. První slámové víno z Botanické zahrady bude od konce dubna v prodeji ve viničním domku nacházejícím se uprostřed této nádherné vinice.

Slámové víno vzniká mnohem náročnějším procesem než ostatní vína. Název slámové víno vzniklo na základě toho, že se hrozny uchovávaly v bedýnkách vystlaných slámou. Víno je typické svým vysokým obsahem cukru a výraznou plnou chutí. Vzniká z velmi zralých hroznů, které po sklizni ještě tři měsíce uskladněné dozrávají, vysychají a sládnou. Poté už je jejich zpracování stejné jako u klasických vín.

Vinice sv. Kláry je svojí rozlohou 3,5 ha vinicí v Praze druhá největší a jednoznačně nejznámější. Za zmínku stojí také to, že se řadí mezi chráněné památky. Existovala pravděpodobně již v dobách Václava II., určitě za vlády Karla IV. Vinice se zde na slunném jižním svahu nacházela až do roku 1925, poté se změnila na sad a vinicí se opět stala v 50. letech minulého století. V roce 1995 byla svěřena do péče Botanické zahradě. V roce 2003 bylo navázáno na mnohaletou tradici výroby vín, přičemž zpracování hroznů probíhalo až do roku 2008 ve vinařství v Chlumku na Mělníku. V září 2009 byla sklizeň poprvé zpracována přímo na vinici v Expozice výroby vína vybavené nejmodernější technologií v Praze.

Široký sortiment révy vinné se na Vinici sv. Klára dělí na produkční a ukázkovou část. Produkční část obsahuje odrůdy Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Tramín červený, Rulandské šedé, Modrý Portugal a Rulandské modré. V ukázkové části najdou návštěvníci sortiment téměř všech moštových odrůd révy vinné povolených v České republice a kolem padesáti odrůd stolních – venkovních i skleníkových, různých velikostí a barev.

Zdejší víno získalo řadu ocenění, nejúspěšnější byl rok 2010 za sklizeň roku 2009. Např. na Vinum Juvenale to byla Zlatá medaile za Frankovku - klaret a Zlatá medaile za Bílé z botanické. Na Valtickém koštu Stříbrná medaile za Müller Thurgau, kabinetní víno. Na Weinfest Mělník 2010 Zlatá medaile za Bílé z botanické a Stříbrná medaile za Ryzlink vlašský. Na Weinparade Poysdorf 2010 Zlatá medaile za Rulandské šedé, výběr z hroznů. Na Promenádě červených vín Valtice Zlatá medaile za Modrý Portugal – rosé.

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha