Přihlásit
header 1000 kapital

Společný projekt významných telekomunikačních firem směřuje k bezpečnějšímu internetu v Česku

telekom1Do boje proti zákeřným hackerským útokům na český internet vytáhlo v rámci projektu Bezpečná VLAN uskupení významných českých telekomunikačních subjektů pod záštitou sdružení NIX.CZ. Dial Telecom, Seznam.cz, Telefónica CR, ACTIVE 24, CESNET a CZ.NIC chtějí významně omezit zejména riziko vynucené nedostupnosti klíčových serverů a služeb  v důsledku útoků typu DoS, které v loňském roce potrápily množství známých tuzemských institucí. 
 
V případě DoS útoku mohou účastníci projektu prostřednictvím propojení přes Bezpečnou VLAN svým zákazníkům stále zajistit dostupnost připojení k důležitým internetovým službám. To je možno díky kapacitám ostatních zúčastněných subjektů.
 
„Projekt Bezpečná VLAN je skvělou ukázkou fungující kooperace společností, které si jinak na trhu více či méně konkurují. Celkové benefity této spolupráce pocítí nejen samotní provideři, firmy a instituce, ale i miliony běžných českých uživatelů Internetu. Těm všem umožní Bezpečná VLAN přístup k službám na datové dálnici i v době mimořádných událostí, “ vysvětluje motivaci ke vstupu do projektu Bezpečná VLAN Tomáš Strašák, obchodní ředitel Dial Telecom, a.s.
 
Bezpečnou VLAN řídí sami její členové. Ti jsou nezávislí na NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Účastníky se mohou stát pouze společnosti na vysoké technické úrovni. Dále musí splnit řadu bezpečnostních podmínek a nadstandardně zabezpečit své sítě, například proti IP spoofingu, tedy metodě, která internetovým útočníkům umožňuje skrývat svou identitu. Účastník musí být rovněž určitou dobu připojený do uzlu NIX.CZ, musí být dostatečně důvěryhodný nebo se musí aktivně účastnit pracovních skupin.
 
„Pevně věřím, že členství v tomto projektu bude důležité pro společnosti, které poskytují připojení významným službám a potřebují zabezpečit jejich provoz i v těch nejkritičtějších situacích. Pro řadu z nich bude tento krok znamenat finanční investice, které by se jim ale měly vrátit například v podobě marketingového potenciálu, jenž toto členství představuje,“ přeje si Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha