Přihlásit
header 1000 kapital

Reputace bankovního sektoru v ohrožení

Mediální image světových bank a finančního sektoru jako celku se ani po čtyřech letech od vypuknutí hospodářské krize nijak nezlepšila. Obchodní kroky bank a národních vlád směrem k bankovnímu sektoru a s tím spojené komunikační aktivity bankovních domů nápravě obrazu finančního sektoru nenapomohly. Vyplývá to ze zprávy Reputation Risk Assessment 2011/2012 společnosti Media Tenor International, která byla oficiálně představena v Davosu v předvečer zahájení Světového ekonomického fóra 2013.

Zpráva Reputation Risk Assessment 2011/2012 je založena na analýze obsahu předních světových listů a televizního zpravodajství z USA, SRN, Velké Británie, Francie, Itálie, Španělska, Švýcarska a JAR. Ve všech jmenovaných zemích přitom došlo k meziročnímu zhoršení mediálního obrazu bankovního sektoru. „Obraz bank byl negativní už v letech 2010 – 2011, ale dále se zhoršil k alarmujícím číslům. Pokud je nějaký sektor intenzivně prezentován s podílem 40 – 60 % negativních informací, není pochyb o tom, že veřejnost bude obor vnímat jako škodnou veřejnému blahobytu,“ uvádí Roland Schatz, zakladatel Media Tenor International. Ruku v ruce s negativní prezentací bank si významným zhoršením prošel také mediální obraz bankéřů, resp. top managementů bank. „Je evidentní, že od doby vypuknutí hospodářské krize pozorujeme nastolení nové normy medializace top managementů bank s vysokým podílem negativity,“ vysvětluje Schatz.
Image některých bank, jako např. Barclays, snese porovnání s japonskou společností Tepco. Zpráva uvádí, že je to nejspíše jen otázkou času, kdy vlády začnou proti bankovnímu sektoru podnikat podobné kroky jako tomu bylo proti Tepcu v Japonsku, RWE v Německu, či celému oboru jaderné energetiky ve Švýcarsku. „Tyto kroky nebudou jen o tom ochránit ekonomiku a občany, ale velmi významně také o potřebě politiků zlepšit svoji pověst vnášením nevyřešených témat, která budou mít značnou atraktivitu a mediální pozornost,“ předpovídá Schatz.  

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha