Přihlásit
header 1000 kapital

Soutěž Poštovní spořitelna Starosta roku má svého vítěze

finalist_small3

Vítězem soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku se stal Josef Zámečník z obce Písečná u Žamberka ležící v Pardubickém kraji. Ve finálovém klání, kterého se zúčastnilo pět starostů, nenašel přemožitele a byl odbornou komisí vybrán za Starostu roku 2010.
V obci Písečná žije trvale 519 obyvatel, přičemž Josef Zámečník je ve funkci starosty obce již od roku 1971. Po celou tuto dlouhou dobu se snaží ze zapadlé podhorské vesnice vytvářet plnohodnotnou fungující obec s ideálními podmínkami pro život. Jeho obětavou péči oceňují i samotní občané této malé vísky, kteří svého starostu nominovali do soutěže.
Od 1. června do 6. září 2010 měli všichni občané žijící ve vesnici do 2000 obyvatel možnost přihlásit svého starostu či starostku do soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku. Z celkového počtu 212 přihlášek bylo komisí vybráno celkem pět finalistů. Obce, které se dostaly až do samotného finále, navštívila nezávislá hodnotící komise, která pak rozhodla o vítězi. „Letos bylo rozhodování o vítězi opravdu velmi těžké. Členové hodnotící komise dlouze diskutovali, než se shodli na vítězném kandidátovi. Cenu si zaslouží určitě všichni. Myslím, že už samotná nominace do soutěže je pro každého starostu velkou poctou,“ říká Katka Bláhová, manažerka projektu Poštovní spořitelna Starosta roku z Nadace VIA.
Nejvíce nominovaných starostů a starostek bylo z Plzeňského a Středočeského kraje (shodně 26) a Olomouckého kraje (22). Z celkového počtu 212 přihlášených bylo 35 nominováno i v loňském roce, což znamená, že zcela nových bylo 177. V soutěži bylo 50 starostek a 162 starostů.
Při výběru Starosty roku sledovala hodnotící komise tato kritéria: péči o ekonomický, kulturní a společenský život obce, snahu o trvale udržitelný rozvoj, komunikaci s občany a jejich zapojování do rozhodování o veřejných záležitostech, aktivní spolupráci s místními spolky či inovativní přístup k vedení obce. Komise brala na zřetel také konkrétní kroky, které změnily život obyvatel obce k lepšímu. Určitým vodítkem byl i počet podpisů obyvatel připojených k nominaci. Josefa Zámečníka nominovalo do soutěže 191 spoluobčanů.

 

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha