Přihlásit
header 1000 kapital

ČNB potvrdila rekordní objem intervencí v lednu. Skupování eur pokračuje dál

Intervence České národní banky v lednu dosáhly rekordní výše 391 miliard korun – ČNB musela na trhu skoupit 14,5 miliardy EUR. V lednu totiž došlo k obrovskému přílivu spekulativního kapitálu, který sází na posílení koruny po blížícím se konci kurzového závazku. Zároveň se proti budoucím kurzovým pohybům začali více zajišťovat čeští exportéři.

ČNB zároveň zveřejnila objem devizových rezerv ke konci února. Ten dosáhl 2848 miliard korun, neboli 60 % HDP (roku 2016). Za první dva měsíce letošního roku se tak devizové rezervy zvýšily po přepočtu na koruny o 650 miliard korun a jejich podíl na HDP prudce vzrostl z 46,5 % v prosinci 2016. Podle našich výpočtů stáhla ČNB v únoru z trhu eura za 210 miliard korun.

Vzhledem k blížícímu se konci kurzového závazku příliv spekulativního kapitálu a zajišťování českých vývozců pokračuje i v březnu. Podle našich odhadů zatím musela ČNB v březnu skoupit už necelé čtyři miliardy eur, tedy za zhruba 100 miliard korun.

Výše uvedená čísla svědčí o obrovském zájmu spekulantů o český trh, o sázky na posílení koruny. Konec kurzového závazku nadále předpokládáme na zasedání ČNB 4. května. Poté očekáváme v průměru posílení domácí měny. Případný odliv spekulativního kapitálu (až budou investoři vybírat zisky anebo se jejich pozornost přesune jinam) však mohou korunu krátkodobě i oslabit, klidně i nad úroveň 27 korun za euro. Českou ekonomiku tedy zřejmě čeká období výrazných kurzových výkyvů.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha