Přihlásit
header 1000 kapital

Česko-vietnamské fórum: O Vietnam má zájem více jak šestina exportérů

Česko-vietnamské fórum: O Vietnam má zájem více jak šestina exportérů

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák zahájil a ukončil dnes svým projevem v pražském paláci Žofín Česko-vietnamské obchodní, investiční a turistické fórum, jehož se zúčastnilo na 150 vietnamských a 250 padesát českých podnikatelů. Fórum organizované SP ČR a Vietnamskou bankou pro investice a rozvoj (BIDV) se uskutečnilo u příležitosti oficiální návštěvy vietnamského prezidenta Truong Tan Sanga v České republice. Vietnamský host zavítal v odpoledních hodinách mezi podnikatele společně se svým hostitelem prezidentem Miloš Zeman.

Za účasti prezidentů obou států byly podepsány dvě významné dohody. Jednalo se o Dohodu o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy České republiky a Vietnamskou obchodní a průmyslovou komorou, kterou podepsal prezident SP ČR Jaroslav Hanák a předseda Vietnamské obchodní a průmyslové komory Vu Tien Loc.

Podepsáno bylo i Memorandum o komplexní spolupráci mezi Českou exportní bankou a Vietnamskou investiční a rozvojovou bankou, a to generálním ředitelem České exportní banky Karlem Burešem a za vietnamskou stranu Memorandum podepsal předseda představenstva Vietnamské investiční a rozvojové banky Tran Bac Ha.

Podnikatelské fórum, na které zavítal i vicepremiér a ministr zahraničních věcí Pham Binh Minh, naznačilo mimořádný zájem našich firem o vietnamský trh a o spolupráci s tamními partnery. Potvrzuje to i šetření SP ČR mezi tuzemskými firmami, podle něhož o vietnamský trh se zajímá více jak šestina z nich.

„Východní Asie je pro nás prioritních oblastí, Vietnam je klíčem k této oblasti," uvedl Jaroslav Hanák. „Obrat vzájemného obchodu rok od roku roste, bilance je však stále ve prospěch vietnamské strany, což bychom rádi změnili. Poslouží k tomu i dnešní fórum, které bylo především o navazování nových kontaktů a o navazování spolupráce. Důkazem toho je i podpis dvou dohod," uvedl Jaroslav Hanák. / Z celkového obratu obchodu za loňský rok v objemu 655 milionů USD představoval vývoz do Vietnamu pouze 85 milionů USD.

Mezi vietnamskými podnikateli byli na Fóru přítomni zástupci takových důležitých firem jako je Vietnam Airlines, PETROVIETNAM či zmíněná banka BIDV, která má v Praze již svou reprezentační kancelář a která projevuje zájem o bankovní licenci pro Českou republiku.

Samotný SP ČR podporuje řadu let obchodní spolupráci s Vietnamem, a to zejména formou podnikatelských misí. Od roku 1994 jich pořádal osm za účasti téměř 230 zástupců tuzemských firem. Organizoval i mnoho dalších setkání s vietnamskými delegacemi v České republice. V září letošního roku by měl podle zatím nepotvrzených informací do Vietnamu zavítat předseda Senátu Milan Štěch, kterého by měla doprovázet podnikatelská mise.

„Rádi bychom do budoucna doprovodili do Vietnamu i prezidenta Zemana. Svaz je připraven doprovodnou delegaci podnikatelů zorganizovat a vést," uvedl Jaroslav Hanák.

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha