Přihlásit
header 1000 kapital

Velikonoce podle tradice

Velikonoce podle tradice

Velikonoce jsou nejen křesťanským svátkem, ale také oslavou jara. Pomlázka, spojená s koledami a radostnými přípitky k nim patří dnes stejně jako kdysi. Nejčastěji se připíjelo pálenkami z ovoce, takže pokud chcete jít v duchu tradice, sáhněte po nich i dnes. A nemusíte chodit daleko. V ČR totiž máme nejstarší palírnu v Evropě. Sídlí v hanáckém Prostějově a první destilát tady vypálili už v roce 1518.

Podle starých receptur tady dodnes, kromě jiných specialit, vyrábí také ovocné destiláty Slivovici a Hruškovici. Pálí je z čistého ovoce, takže obsahují pouze alkohol, vzniklý přirozeným kvašením švestek nebo hrušek a ředění lihem je předem vyloučeno. Na požadovanou sílu se ředí speciálně měkčenou vodou, proto je destilát mimořádně delikátní a jemný, takže v hrdle nikdy neškrábe ani nepálí. Vyvolává ovocnou chuť na jazyku a sametový pocit v hrdle, to jsou základní znaky prostějovské pálenky. Krásně v ní rozpoznáme jednotlivé podtóny, typické pro konkrétního ovoce i mistrnou práci prostějovských palírníků. Jde o skutečný originál s podpisem Jakuba Vojáčka, vyhlášeného autora receptur a prvního českého majitele prostějovské palírny.

Slivovice z Palírny U Zelného stromu obsahuje 45 procent alkoholu a prodává se za cenu 299 Kč za 0,5 litu. Hruškovice má o 3 procenta méně a její cena je stejná.

www.gsd.cz

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha