Přihlásit
header 1000 fit

5 důvodů, proč byste měli jíst datle

5 důvodů, proč byste měli jíst datle

Datle jsou známé jako chléb pouště, rostou totiž na datlových palmách, převážně v pouštním nebo velmi suchém a teplém podnebí. Navíc se na jednom stromě urodí až sto kilogramů plodů ročně. V arabských zemích se denně konzumují jak čerstvé, tak i sušené. Datle jsou obzvláště bohaté na velké množství vitamínů a minerálních látek, což z nich dělá nedocenitelnou potravinu. „Datle prémiové odrůdy Medjool jsou pro svou lahodnou a plnou chuť označovány za 'královnu datlí'. Plody bývají větší a masitější s výraznou chutí karamelu, skořice a medu,“ uvádí Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit, která k nám tento typ datlí dováží z Izraele. Pojídáním těchto plodů tak nejen potěšíte vaše chuťové pohárky, ale také prospějete svému zdraví.

Zlepšují koncentraci
Datle jsou často označovány jako "ovoce studentů". Obsahují totiž velké množství vitamínů skupiny B, které přispívají k duševní pohodě. Významné zastoupení kyseliny pantotenové (B5) dodává tělu energii, podporuje soustředění a revitalizuje tělo. Takže pokud před sebou máte náročný úkol nebo další noc probděnou nad učením, rozhodně se zásobte datlemi.

Doplňují energii při sportu
Vysoký obsah vitamínů a minerálních látek dělá z datlí výbornou svačinu, která je ideální pro rychlé doplnění všeho potřebného při fyzické zátěži. Nastartují také energetickou přeměnu ve všech buňkách. Bohaté jsou zejména na draslík, vápník, měď a železo, které zlepší přenos kyslíku krví. Vhodné jsou na túry, cyklistické výlety, ale také při vytrvalostním tréninku.

Pomáhají s usínáním
Ačkoliv jsou datle skvělé k povzbuzení organismu, obsahují také aminokyselinu tryptofan, která se v těle přeměňuje na serotonin, a poté na melatonin. Tento hormon má antioxidační účinky, které produkuje během spánku žláza šišinka mozková, známá také jako epifýza. Ta hlídá naše biologické hodiny a správné dodržování denního a nočního režimu. Lidoví nomádští léčitelé doporučují dát si pár datlí krátce před usnutím pro kvalitní a osvěžující spánek.

Datle jsou všelék
Sušené datle jsou výborným zdrojem vlákniny, a to jak rozpustné, tak i nerozpustné. Rozpustná vláknina pomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi a snižuje nechtěný LDL cholesterol. Navíc obsahují vápník, který prospívá kostem a zdravým zubům. Vitamíny A, K a skupiny B zase zlepší kvalitu vašich vlasů a pleti. Pokud trpíte vysokým tlakem, datle jej pomohou snížit. Úspěšně také pomáhají s léčbou kašle, jelikož uvolňují hleny, a navíc posilují imunitní systém. Datle jsou také považovány za mírné afrodiziakum pro muže i ženy.

Zdravé mlsání
Datle mají mnoho zdraví prospěšných látek a navíc jsou sladké, mohou tedy směle zastoupit i roli dezertu. Dají se konzumovat jak čerstvé, tak sušené, avšak v našich podmínkách se s nimi častěji setkáme v sušené podobě. „Výhoda datlí Medjool je, že i po usušení zůstávají šťavnaté a měkké. Sušení probíhá přirozeně, datle se nechají dozrát a usušit na slunci, teprve poté se sklízejí,“ doplňuje Havránek. Z čerstvých datlí se získává datlový sirup, který je chutnou alternativou klasického bílého cukru. Přidat jej můžete do kaší, smoothies nebo jogurtů. Sušené datle pak představují skvělý základ pro raw dezerty, jelikož dobře drží těsto i bez pečení. „Datle Medjool je výborná i mražená, protože neztvrdne, je pouze pevnější, studená a osvěžující,“ uzavírá Havránek.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha