Přihlásit
header 1000 fit

Léto je tu – jak na bradavice?

Horké letní počasí láká do bazénů a na veřejná koupaliště. Pokud si ale ze společných prostor odnesete památku v podobě bradavice, měli byste ji začít včas léčit a podobným místům se nějakou dobu vyhýbat. Jde totiž o vysoce přenosnou záležitost.
Odkud se berou?
Bradavice jsou výrůstky na kůži způsobené lidským HPV papilomavirem (HPV 1,2,4,7). Bývají velmi nakažlivé, častěji se rozvíjejí při oslabení imunitního systému organismu a při místních predisponujících faktorech (poranění kůže, ekzémy, potem macerovaná kůže plosek atd.). Inkubační doba je individuální a pohybuje se řádově v týdnech a měsících. „Bradavice se přenáší buď z člověka na člověka, nebo u téže osoby z jednoho místa na druhé, vždy přímým kontaktem s infikovanou oblastí,“ vysvětluje MUDr. Alena Štukavcová z kožního oddělení Uherskohradišťské nemocnice a.s. Znamená to, že mezi obvyklá místa jejich přenosu patří koupaliště, veřejné sprchy, ale i prostory, kde se střídají  různé bosé nohy, tedy šatny nebo koberce. „Bradavicemi trpí 5 až 7 % populace. Nejčastěji se vyskytují u dětí a dospívajících, a to v podobě tzv. bradavic pravých,“ doplňuje MUDr. Štukavcová.
Bradavice pravé jsou na povrchu drsné a vyvinuté připomínají vzhledem květák. Obvykle se vyskytují na rukou, kolenech a loktech. Naopak na ploskách nohou se objevují tzv. plantární bradavice, poddruh bradavic pravých. Vlivem tělesné hmotnosti se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, takže mohou při chůzi bolet.
Co vás čeká u lékaře
Prakticky existují dva druhy boje proti bradavicím: pod lékařským dohledem, nebo samoléčbou. U většiny pacientů se kombinuje domácí léčba (v lékárně volně prodejné přípravky nebo přípravky na recept) s kryoterapií  v ordinaci kožního lékaře.
Kryoterapie neboli zmrazení bradavice tekutým dusíkem je jednou z nejznámějších metod. Používá se na oba druhy bradavic, tzn. pravé i plantární. Chirurgický zákrok je méně častý a spočívá ve vyříznutí či seškrábnutí, jak popisuje MUDr. Štukavcová: „Některé typy bradavic se odstraňují v místním znecitlivění, a to např. laserem či excochleací ostrou lžičkou. Klasické vyříznutí se zašitím zanechá jizvu, která může být stejně bolestivá jako původní bradavice. Hojné jsou i recidivy po zákroku, proto se od tohoto typu léčby ustupuje.“ Konzervativní způsob sází na kyselinu salicylovou, eventuálně v kombinaci s dalšími látkami (kyselina mléčná, výtažek z vlaštovičníku, thuje, borová pryskyřice atd.),  po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou, aby šly následně lépe mechanicky oddělit.
Čáry máry fuk a bradavice jsou pryč
Než se s bradavicí vypravíte k doktorovi, můžete vyzkoušet samoléčbu. Pozor však na různé domácí rady a neodborné manipulace (vymačkávání, vykousávání, vyškrabávání, řezání), kterými můžete daný stav naopak ještě zhoršit. „Vhodnější způsob, jak se zbavit bradavic, rozhodně představují samoléčebné prostředky z lékáren,“ radí MUDr. Štukavcová.  Na trhu existuje řada produktů – zkuste například Wartner CRYO 2. generace, který funguje na principu zmrazování a má tedy podobné účinky jako kryoterapie provedená lékařem. Aplikace výrobků bývá jednoduchá a efekt značný. Mnohdy zaberou již po prvním použití.
Další možností je svěřit se do rukou přírody. Léčivé účinky vlaštovičníku jsou známé – vždyť je to jedna z nejstarších metod, jak nevzhledné výrůstky na kůži odčarovat. Bradavice stačí opakovaně potírat prýštícím mlékem z čerstvě utržené léčivky. V žádném případě ale rostlinu nepožívejte, protože je jedovatá. Na celkovou podporu imunity lze brát imunoglukan, což je výtažek z hlívy ústřičné, či homeopatické produkty. Doba podávání této doplňkové léčby se pohybuje v řádu několika měsíců. 
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob boje s bradavicemi, pamatujte, že do úplného vyléčení byste se měli vyhýbat rizikovým veřejným prostorům. Předejdete tak dalšímu přenosu.
(Wartner)

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha