Přihlásit
header 1000 fit

Je teplo, sezóna klíšťat začíná v předstihu

Teplé jaro podporuje výskyt klíšťat, jejich sezona letos začíná o měsíc dříve. Pozor si dejte hlavně v jižních Čechách, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Podle statistik Státního zdravotního ústavu loni vzrostl počet nakažených boreliózou o třetinu. Nemocných podle odborníků přibyde i letos. Pojišťovna České spořitelny v jarních měsících zaznamenává zvýšený zájem o pojištění vážných následků způsobených přisátím klíštěte.
 „Naše klienty loni klíšťata infikovala hlavně o letních prázdninách. Boreliózou se nejčastěji nakazili v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, klíšťovou encefalitidou na Olomoucku a Plzeňsku,“ říká Petr Kohoutek, ředitel úseku pojištění Pojišťovny České spořitelny. „Lidé stále myslí hlavně na děti, na vážná onemocnění je pojistí mnohem častěji než sebe. Přitom 85 % vážně nemocných tvoří dospělí. Výpadek jejich příjmů neblaze pocítí celá rodina.“ 
Počet nakažených lymeskou boreliózou (lymeskou nemocí) podle statistik SŽÚ loni vzrostl oproti roku 2012 o třetinu, lidí s klíšťovou encefalitidou o desetinu. Nejčastěji onemocní dospělí ve věku 45 až 59 let, druhou rizikovou skupinou jsou děti ve věku 5 až 14 let. Lymeskou boreliózu léčí antibiotika. Na klíšťovou encefalitidu lék není, ale můžeme se proti ní nechat očkovat. Vážné následky obou onemocnění lze pojistit.   
 
Klíšťová encefalitida  
Inkubační doba: 1–2 týdny 
Příznaky: únava, horečka, závratě, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, ztuhnutí šíje, nervová obrna.
Průběh: Infekční virové onemocnění napadá mozek a mozkové blány. Trvalými následky jsou bolesti hlavy a kloubů, výpadky paměti, trvalé poškození mozku a imunitního systému, problémy s vylučovací soustavou.
Léčba: neexistuje (lze jen zmírňovat příznaky)
 
Lymeská borelióza
Inkubační doba: 2 dny i několik týdnů
Příznaky: zarudnutí v místě přisátí, únava, bolesti svalů a kloubů, pocení, horečka, závratě, bolesti hlavy, snížená pohyblivost.
Průběh: Až ve 30 % případů nemá nákaza žádné příznaky, nemoc pak přechází do těžko léčitelných chronických forem. Trvalými následky jsou poruchy koncentrace a spánku, bolesti hlavy, deprese, obrna horních končetin.
Léčba: antibiotika
 
(Pojišťovna České spořitelny)

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha