Přihlásit
header 1000 fit

Nejdiskrétnější rovnátka? Přece neviditelná!

Cílem ortodontické léčby vždy byla krása, zdraví a stabilita léčby. Tedy krásný úsměv, okouzlující obličej, funkční a správný skus a dlouhodobě stabilní výsledek po sundání zámků. Nyní vám kromě pohodlí, bezbolestnosti a příznivé ceny nabízejí také naprostou nenápadnost léčby s Neviditelnými rovnátky. Jak se tato metoda liší od jiných fixních aparátů?
„Zdravé, bílé a rovné zuby jsou dnes v západní společnosti nutností. Přestože drobné individuální asymetrie mohou být vnímány jako známka osobitosti, křivé zuby nikomu na kráse nepřidají. Řešením je jednoznačně kvalitní stomatologická péče a precizní ortodontická léčba, ideálně samozřejmě provázaná v rámci jednoho pracoviště,“ říká ředitel kliniky Asklepion doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
 
Rovnátka jsou in!
V současnosti jsou rovnátka tak běžná, že z nich jejich nositelé nemají absolutně žádný komplex, jak tomu bylo ještě před několika lety. „Rovnátek je na výběr velké množství druhů. Stávají se módním doplňkem, ale mohou být i zcela nenápadná a dokonce neviditelná. Díky poslednímu vývoji ortodoncie, kombinace špičkové technologie a kvalifikace lékaře je možné korigovat polohu zubů a tím výrazné přispět k zlepšení jejich vzhledu,“ vysvětluje MUDr. Olga Kolesová, ortodontistka Asklepionu – Kliniky a institutu estetické medicíny.
 
Jaká rovnátka vybrat?
V zásadě se dá říct, že rovnátka jsou buď snímací, nebo fixní. Snímací aparáty se používají jak na srovnání dočasného, tak i smíšeného chrupu, zatímco fixními rovnátky se zahajuje léčba v době chrupu smíšeného a pokračuje hlavně na stálých zubech. Snímacích i fixních rovnátek je ale také několik druhů a ten správný vždy zvolí lékař podle typu vady. U fixních zámků si pak pacient může vybrat mezi kovovými a estetickými zámky barevnými, bílými, průsvitnými, zadními, vnitřními zámky nebo může zvolit zcela Neviditelná rovnátka.
 
Klasické vnější zámky
Existuje jich mnoho druhů – kovová, keramická, nebo plastová. Kovová bývají cenově nejvýhodnější, nicméně nejsou na zubech příliš pěkná. Keramická a plastová vnější rovnátka jsou již estetičtější, jejich nevýhodou ale je nutnost zvýšené ústní hygieny. Při jejím zanedbání se v místech nalepení zámků udělají skvrny, které pak lze jen těžko odstranit.
 
Vnitřní rovnátka
Každý, kdo hledá diskrétní způsob vyrovnání svého chrupu, by měl zvážit možnost vnitřních neviditelných rovnátek. Jsou umístěna na vnitřní straně zubu a z vnější strany jsou skutečně neviditelná. Jsou vhodná jak pro děti, dospívající i dospělé a je možné je použít i na velmi špatně polohované zuby. Drobnou nevýhodou může být fakt, že se jich, zejména na dolních zubech, neustále dotýká jazyk, což může být vnímáno jako nepříjemné. 
 
Neviditelná rovnátka
Neviditelná rovnátka jsou v současnosti nejdiskrétnějším a nejpohodlnějším způsobem, jak srovnat křivé zuby. Kromě naprosté nenápadnosti je jejich výhodou komfort nejen při nošení, ale i při mluvení. Odpadají také nepříjemné následky spojené s nošením jiných typů fixních rovnátek, a to skvrny na zubech. Neviditelná rovnátka je totiž možné až na 2 hodiny denně (celkem) sundat a normálně pravidelně provádět dentální hygienu.
 
Jak dlouho je rovnátka potřeba nosit?
U fixních aparátů plus mínus dva roky, dle náročnosti léčby. U snímacích rovnátek se doba nedá určit přesně, nosí se v období růstu a pacient je nosí tak dlouho, dokud se nedosáhne žádaného cíle. Ve většině případů následuje po snímacích aparátech nošení fixních. Léčba neviditelnými rovnátky trvá maximálně dva roky.
 
Kolik návštěv v ordinaci mě čeká, než budu mít rovnátka?
Klíčová je vstupní konzultace, při které se provede vyšetření a naplánuje se postup léčby. Zvolí se typ zámků či rovnátek. Při další návštěvě se provedou sejmutí otisků. Při další jsou pak již většinou nasazena rovnátka a provedena instruktáž.
 
Dá se srovnat jakákoli vada?
Ano, můžeme říct, že zkušený ortodontista si poradí i se sebetěžší vadou. Samozřejmě komplikované nerovnosti chrupu a čelistí je často třeba řešit ve spolupráci s chirurgy a dalšími specialisty. Ať již máte jakékoli pochybnosti ohledně svých zubů, všechny vady mají své řešení.
 
Co je příčinou křivých zubů?
Za křivé zuby může hlavně vývoj člověka a zuby moudrosti. Lidé mají totiž čím dále menší čelisti, ale šířka zubů se člověku nemění. Zuby se tak do čelistí prostě někdy nevejdou. Stejně se chrup zkřiví, když se na řadu zubů začne zezadu tlačit zub moudrosti. Svoji roli samozřejmě hrají také genetické dispozice.
 
Lze srovnat zuby také fazetami?
Fazety jsou nejrychlejší způsob, jak zuby srovnat, ale můžeme je použít pouze na drobné poruchy. Buď z kompozitních pryskyřic, se kterými klient odchází okamžitě, nebo fasety celokeramické, nejdokonalejší známé řešení, které lze připravit i s použitím technologie CEREC. 
 
Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha