Přihlásit
header 1000 fit

Děti si zaslouží jen kvalitní čokoládu, říká odborník

Děti si zaslouží jen kvalitní čokoládu, říká odborník

Začátek června je každoročně ve znamení dětí. Den dětí představuje pro mnohé spoustu rodinné zábavy, ale také množství cukrovinek, které děti od rodičů dostanou. S jejich výběrem si dejte na čas, lákavý obal nemusí vždy znamenat kvalitní čokoládu.

Čokoláda se od svého příchodu do Evropy v roce 1527 stala jednou z nejvyhledávanějších pochutin. Rovněž české děti řadí čokoládu na přední žebříčky svého hodnotového systému. Obliba čokolády je prostě vysoká a to bez rozdílu věku. V široké nabídce čokoládových sladkostí na trhu se ale snadno ztratíte a není ničím neobvyklým, že domů přinesete něco, co jen jako čokoláda vypadá. Jak ukázal vánoční průzkum čokoládovny CARLA, téměř všichni dotázaní se již setkali s nekvalitní "čokoládou" v adventním kalendáři. A co je alarmující, většinou z pozice obdarovaného. Zeptali jsme se proto odborníka na kvalitu čokolády Ing. Evy Slavíkové z čokoládovny CARLA, proč se na trhu stále vyskytují nekvalitní sezónní produkty.

Představují šizené čokoládové výrobky pro děti nějaké zdravotní riziko?
Nekvalitní výrobek nemá přímou souvislost se zdravotním rizikem. Stejně jako každá jiná potravina také on musí bezpodmínečně splňovat požadavky na zdravotně nezávadný výrobek, jinak by nebyl vůbec vpuštěn na trh. Zákazník je zde šizen jinak, v dobré víře kupuje výrobek, u něhož předpokládá, že je vyroben z čokolády. A bohužel až doma zjistí, že si pořídil hnědý tukový „amaroun". Osobně si myslím, že adventní kalendář jako výrobek pro děti by měl být vyroben pouze s využitím kakaového másla, a to i přestože legislativa umožňuje použít náhražky v podobě rostlinných tuků až do výše 5 %.

Proč nekvalitní čokoládové cukrovinky ještě nezmizely z pultů obchodů?
Vše začíná a končí u vstupních surovin. Když je čokoláda nápadně levná, musí mít také levné vstupy, tedy levné suroviny nebo recepturu. Pokud má být výrobek označen jako čokoláda, musí splňovat legislativní požadavky. Proto se také setkáme zejména u sezónních výrobků, jakými jsou adventní kalendáře nebo figurky, s tím, že je výrobci označují jako čokoládové pochoutky a podobně. Dokud se najdou zákazníci, kteří budou nakupovat podobné laciné náhražky, obchodníci nebudou cítit potřebu s tím něco dělat. Obecně platí, že čím vyšší obsah kakaových součástí, tím lze čokoládu považovat za kvalitnější.
Ze zákona (podle vyhlášky č. 43/2005 Sb. ve znění aktuálních předpisů) smí být jako čokoláda označen výrobek, který obsahuje minimálně 25 % kakaové sušiny v případě mléčné čokolády a 34 % v případě hořké čokolády. Čokolády s vyšší kvalitou, které bývají označeny jako extra nebo vyšší jakost, mají požadavky ještě přísnější, a to 30 % u mléčné a 43 % u hořké čokolády.

Může zákazník snadno rozpoznat kvalitní čokoládu od nekvalitní?
Důležité je věnovat pozornost složení výrobku již při nákupu. Čokoláda se vždy musí skládat z kakaové hmoty, kakaového másla, kakaového prášku, cukru. Dále se běžně používají emulgátory, které upraví reolgické vlastnosti čokolády, aby se čokoláda například třeba správně formovala. U mléčné čokolády se dále přidávají také mléčně složky - ať už sušené mléko, laktóza nebo syrovátka, případně smetana. V čokoládových produktech pro děti nemají z mého pohledu co dělat rostlinné tuky jako náhražky kakaového másla.

V poslední době se mezi veřejností vede diskuze ohledně užívání emulgátoru E476 v čokoládách?
Emulgátor E476 neboli polyglycerol-polyricin-oleát, který se běžně používá hlavně do čokoládových cukrovinek nebo polev. Patří mezi schválené, zdravotně nezávadné látky používané v potravinářském průmyslu již mnoho let. Už 50. a 60. letech byly realizovány rozsáhlé studie a probíhaly intenzivní testy k prověření jeho zdravotní nezávadnosti a vzniku možných nepříznivých účinků. Nezávislé studie ovšem nic takového neprokázaly a látka je proto také schválena k potravinářskému využití v celé Evropě. Někteří se mylně domnívají, že ji výrobci do čokolád přidávají z důvodu finanční úspory. Není tomu tak. E647 se dávkuje v maximálním množství 0,1 % a slouží pouze k tomu, aby se vylepšily reologické vlastnosti – jednoduše řečeno proto, aby bylo možné čokoládu snadněji rozlévat a také, aby se na povrchu čokolády nevytvářely tukové výkvěty. Jedná se o zcela nezávadnou látku.

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha