Přihlásit
header 1000 fit

Retrospektiva filmů Lordana Zafranoviće v kině Světozor ve dnech 4. až 7.června 2012

zafranovic003U příležitosti významného jubilea, 50 let umělecké tvorby Lordana Zafranoviće, organizuje občanské sdružení Lastavica čtyřdenní retrospektivu jeho nejúspěšnějších hraných a dokumentárních filmů. Retrospektiva proběhne pod záštitou primátora hlavního města Prahy, Doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc. a za podpory velvyslanectví Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny.

Slavnostní zahájení proběhne v pondělí 4. června od 19 hodin. Po zahájení je na programu český film „Má je pomsta“.

zafranovic_tk_2_1454Lordan Zafranović vystudoval FAMU v Praze a svůj první amatérský film natočil v roce 1961. Za své filmy dostál řadu domácích a mezinárodních cen. Jeho „válečná trilogie“, natočená v letech 1978-1986 („Okupace ve 26 obrazech“, „Pád Itálie“ a „Večerní zvony“) jednoznačně patří mezi přední díla jugoslávské kinematografie. Tyto filmy letos vyšly s českými titulky v nakladatelství Levné knihy v jejich Edici náročného diváka a 1. vydání bylo vyprodáno během prvních 3 týdnů prodeje.
Od roku 1995 žije L. Zafranović trvale v Praze. V tomtéž roce natočil drama „Má je pomsta (Lacrimosa)“ v koprodukci s ČT a AB Barrandov (v hlavních rolích Jiří Bartoška, Ivana Chýlková a Tereza Brodská, která za roli Kláry obdržela Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli). Film mimo jiné rozvíjí téma, které je v dnešní době aktuální více než kdy dříve.
zafranovic_tk_1377V posledních šesti letech Lordan Zafranović pracoval na třináctidílném dokumentu o jugoslávském revolucionáři a politikovi Josipu Brozu Titovi. Tento jedinečný dokument byl právě s velkým úspěchem odvysílán v Chorvatské televizi a momentálně probíhají jednání s ČT o poskytnutí práv k vysílání tohoto seriálu v České republice. Během červnové retrospektivy budou premiérově promítnuty 2 epizody tohoto seriálu, mimo jiné věnovaným událostem v Československu v roce 1968.  

 

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha