Přihlásit
header 1000 fit

Zdravý „home office“

Třetina pracujících Čechů má možnost pracovat z domova a 28 % tuto možnost aktuálně využívá. Většině z nich práce doma vyhovuje stejně nebo více než práce na pracovišti, jen 15 % home office nevyhovuje.1) Lidé pracující doma se mohou z pohledu zdravotního častěji potýkat s bolestmi hlavy, únavou, suchem v ústech nebo i křečemi v rukách a nohách – v důsledku nízké vlhkosti vzduchu v místnosti a nedostatečného příjmu tekutin. Vhodnou tekutinou je samozřejmě voda, ale mnohdy spíše potřebujeme vodu s obsahem minerálních látek. Přírodní minerální vody totiž mají prokazatelný fyziologický účinek, a nabízí tak lidskému tělu víc než voda „obyčejná“.

 

„Zvýšená konzumace vody, popíjení vody každých 15 minut nebo pití horké vody jsou mýty a nákaze koronavirem nezabrání, na druhou stranu dostatečný příjem tekutin patří k hlavním zásadám zdravého životního stylu. Pravidelný a vhodný pitný režim totiž významně podporuje všechny životně důležité funkce organizmu, a když už k nákaze dojde, hydratovaný člověk se s ní rozhodně lépe vypořádá,“ upozorňuje PhDr. Tamara Starnovská, spolupracovnice AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie.

 

Potřeba tekutin v sušším prostředí (s nízkou vlhkostí) výrazně stoupá. Optimální vlhkost prostředí je mezi 50 a 60 %. Obvyklá vlhkost v místnostech však bývá nižší, například v těch s ústředním topením nebo klimatizací pouhých 20–25 %. V takovém prostředí se z povrchu těla odpařuje podstatně více vody. Současně se vysušují sliznice (v nose, očích, případně ústech) – to znamená, že jejich ochranná bariéra je narušena a člověk snadněji onemocní.

 

Při ztrátách vody (v potu, moči, stolici) dochází také ke ztrátám minerálních látek, které řídí pomocí osmotického tlaku rozložení tekutin v těle. Minerální látky je proto potřeba doplňovat, optimálně z přírodních zdrojů. Pro každodenní konzumaci v rámci pitného režimu se hodí minerálky, protože obsahují životně důležité minerální látky (draslík, hořčík, vápník aj.) v dobře dostupné formě, které dokáže lidské tělo lehce vstřebat a využít. Mezi přírodními minerálními vodami si může každý vybrat ty nejvhodnější s ohledem nejen na chuť, ale také na aktuální zdravotní stav a životní styl. K tomu slouží detailní informace na etiketě láhve.

 

„Balené minerální, pramenité a kojenecké vody jsou zcela bezpečné. Koronavirus, který se množí v nakažených lidech a poté se šíří kapénkovou infekcí nebo dotekem, se do hlubinných podzemních vod nikdy nedostane. Jejich nezávadnost se proto nemusí zabezpečovat chlorováním ani jiným dezinfikováním,“ ujišťuje balneotechnik Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod a dodává: „přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody byly, jsou a stále budou velmi kvalitní, čisté a neupravené, bez obsahu chloru a jiných chemických přídatných látek. Jsou přírodou vytvořené a staletími prověřené, horninami filtrované a chemií netknuté – jejich složení zůstává stejné od hlubinného pramene až ke spotřebiteli.“

 

Nezávadnost povrchové vody, tedy hlavního zdroje pitné vody, je v současné době zabezpečována zvýšenými dávkami chloru (na základě doporučení Státního zdravotního ústavu ČR v souvislosti s COVID-19). Stávající úpravy povrchové vody jako chlorizace, UV záření a další dezinfekce jsou naprosto dostatečné, virus spolehlivě zničí, a tak není třeba se pitné kohoutkové vody bát. Nicméně minerální voda z domácího kohoutku neteče.

 

1) Výsledky průzkumu společnosti Solitea, který se uskutečnil koncem března mezi 2 tisíci respondenty aktuálně pracujícími z domova

AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha