Přihlásit
header 1000 cestujeme golf

Irsko – golfový raj

Irsko – golfový raj

Irsko je skvělé místo pro golfovou dovolenou. Je zde více než 400 golfových hřišť a celá 1/3 linksových golfových hřišť světa. Patří k nejkrásnějjším na světě a čekají, že je objevíte, že budete obdivovat kvalitu fervejí a grýnů a také velkolepé přírodní scenérie. Určitě oceníte přátelské přijetí v golfových klubech a skvělou irskou kuchyni. Nepochybně i některou z “devatenáctých jamek“ s velkou nabídkou proslulého irského piva Guiness nebo irské whisky.

Cesta do Irska je velmi pohodlná. Denně je do Dublinu několik přímých létů, cesta trvá necelé 2 hodiny. Jen je nutno si uvědomit, že o tento krásný ostrov se dělí 2 státy. Může se stát, že budete přejíždět z Irska do Severního Irska, které je součástí Velké Británie. Proto je nutno si vyměnit na cestu jak eura, tak libry.

 

Portmarnock Hotel and Golf Links

Z letiště se můžete vypravit pár mil na sever do Portmarnock Hotel a Golf Links, který určitě potěší každého golfistu luxusními výhledy a velkolepým golfovým hřištěm z dílny Bernharda Langera. Hned na prvním odpališti se můžete zastavit na chvilku a obdivovat výhled na Irské moře, ostrůvek Eye of Ireland, a dále poloostrov Howth. Cestou z prvního grýnu na odpaliště druhé jamky projdete kolem ruiny kostelu z 12. století a historického pohřebiště. Po fairwayich běhají divocí zajíci a bažanti. Je těžké si představit, že jste pár minut od Dublinu – rušného kosmopolitního města.
Hřiště vás okouzlí a budete se těšít na každou další jamku. Fairwaye jsou tvrdé, míčky po dopadu se kutalí ještě dalších i několik desítek metrů. Překvapí vás, jak dlouhé rány najednou máte. Jen se snažte pečlivě vyhnout hlubokým „hrncovitým“ bunkrům.

 

Portmarnock Golf Club

Hned v sousedství čeká další irský golfový klenot – Portmarnock Golf Club - s tradicí sahající do roku 1894, kdy bylo otevřeno prvních 9 jamek tohoto hřiště.
To bylo rozšířeno na osmnáct jamek v roce 1896 s novou klubovnou a bylo přidáno dalších devět jamek v roce 1971. Jedinou podstatnou změnou mistrovského hřiště bylo doplnění v roce 1927 o nový, nyní slavný par tři, na 15. jamce.
Portmarnock Golf Club byl dějištěm prvního turnaje Irish Open v roce 1927.
V průběhu 121 let Portmarnock Golf Club přivítal některé z největších hráčů na světě - velikány, jako je Harry Vardon, Henry Cotton, Arnold Palmer. V posledních letech Pádraig Harrington, Rory McIlroy, Phil Mickelson, David Duval, Paul McGinley a Tiger Woods – všichni hráli na zdejších fairwayích.
Mezi zajimavostí určitě patří, že ženy nesmí být členky tohoto klubu. Řešilo se to dokonce u několika soudů, zdější muži však uhájili své právo na ryze mužský golfový klub.
Hrát ženy zde smí. Náš ryze dámský flight žádné problémy neměl. Naopak, velmi přátelský byl rozhovor o kvalitách hřiště a našich dojmech ze hry s kapitáne klubu.

Další krásná hřiště vás čekají jak na jihu, například The European golf club, The Delgany golf club nebo hřiště Druids Glen a Druids Heath, o kterých jsme již psali a můžete si to přečíst na strankách www.cestujemezagolfem.cz.

 

Royal County Down Golf Club
Tentokrát se vydáme do Severního Irska. První zastávkou bude Newcastle a krásný hotel Slieve Donard, postavený ve viktoriánském stylu koncem 19 století, kdy v roce 1897 se slavnostního otevření tohoto hotelu zúčastnili král Jiří V.a královna Mary. Hotel připomíná zámek. Jméno má po nejvyšší hoře Severního Irska (850 m.n.m.), kterou uvidíte z oken hotelu, stejné jako jedno z nejlepších linksových hřišť světa Royal County Down, Championship course. V roce 2016 bylo odborníky zvoleno za světovou jedničku. Jeho design je přičítán Old Tomu Morrisovi, ale v průběhu let do něj zasáhlo mnoho dalších golfových architeků, naposledy Donald Steel.

Klub má dvě hřiště. Kromě náročnéjšího Championship Links se záplavou hlodašových kéřů a všude přitomnými bunkery lemovanými vřesem, taky méně hrozivé Annesley Links. Obě hřiště nabízejí stejně okouzlující výhled na záliv Dundrum Bay a pohoří Mourne. Jen těžko najdete krásnější místo na golf.
Hřiště je velmi oblíbené a je nutno si objednat tee time zvlásť pro větší skupiny hodně dopředu.

Pokud tee time v Royal County Down neseženete, nezoufejte. Jen půl hodiny od Slieve Donard Hotel se nachází méně známé, ale skvělé hřiště Ardglass.

 

Ardglass Golf Club
Stačí říct, že hřiště Ardglass je podle Roryho McIlroye jeho nejoblíbenější linksové hříště.
Začnete tim, že se přihlásíte na recepci v nejstarší golfové klubovně na světě. První příležitost pro foto je u cedulky „Oldest Golf Clubhouse in the World. Built 1405“.
Většina jamek je umístěná podél Irského moře. První z nich je par čtyři do kopce. Musíte tréfit úzkou fairway, a vyhnout se tomu, aby míček skončil na skalnatém pobřeží. Druhá je par tři přes rokli. Není to nic jednoduchého.
Ardglass má skutečně velkolepé jamky, v neposlední řadě brilantní jamky na druhé devítce (zvláště od 9. do 12.), které bývají dokonce často srovnovány s Pebble Beach.

Z Ardglass Golf Club cesta vede do útulného hotelu Bushmills Inn. Vítá nás česká vlajka.
Jsou opravdu milí, vlajku si obstarali a tvrdili, že jsme první skupina z Česka, která se v hotelu ubytovala. V každém případě je možné hotel vřelé doporučit, ať už se jedná o ubytování nebo skvělou kuchyni.
Hotel má dobrou výchozí pozici pro další vyníkající hřiště.

irsko ardglass

 

Royal Portrush Golf Club
Klub má dvě hřiště Valley a Dunluce. Nejslavnější a nejobdivovanější je Dunluce. Je to
kultovní irské hřiště, kde se v roce 1951 dokonce hrál turnaj British Open. Z vítězství se radoval Angličan Max Faulkner. K radostí fanoušků golfu v Irsku se sem British Open vrátí v roce 2019.
Hřiště je to pěkné, kvalitní ale velmi obtížné. Vskutku mistrovské. Není ani takový problém, že jamky jsou dlouhé. Ale pro slabší hráče je problém dostat se z odpaliště na fairway. Míčky mizí ve výsoké travě oddělující odpaliště od fairwaye nebo lemující fairwaye. Opravdu mizí, když je hledáte, tak zjistíte, že nejen vám. Místo svých míčků totiž najdete spoustu cizích.
Nechci nikoho odrazovat, ale možná víc potěšení ze hry budete mít na sousedicím hřišti Valley.
I když, samozřejmě všichni chtějí hrát hřiště, kde Rory ve svých 16 letech zahrál neuvěřitelných 61 ran, hřiště, kde se pravidelně konají světové turnaje.
Potkáte zde hráče z celého světa.

irsko portrush

 

Portstewart Golf Club
Portstewart Golf Club nabízí jedny z nejlepších golfových hřišť v této oblasti se svými třemi 18-ti jamkovými hřišti. The Strand je jediné ze tří, které odpovídá požadávkům na mistrovské hřiště, což znamená, že je také nejnáročnější. Portstewart má klasický design linksového hřiště, vine se přes duny lemované na jedné straně řekou Bann a na druhé straně Atlantickým oceánem. Golfové hřiště je známé tím, že má jednu z nejkrásnějjších zahajovacích jamek v Irsku, a někteří dokonce tvrdí, že je to nejlepší první jamka na světě.
Hřiště je krásné. Ale je to velká golfová výzva. Přesnost a jen přesnost, pokud nechcete ztratit všechny míčky a šplhat se po dunách. Přes všechny výzvy a nástrahy hrát zde je radost a potěšení.

irsko portstewart

 

Castlerock Golf Club
Klub, založený v roce 1901, je domovem dvou hřišť, původního 18-ti jamkového, Mussenden Links a vybudovaného v roce 1970 devětijamkového hřiště. Hřiště, navržené Bernardem "Ben" Sayersem, se příliš nezměnilo v průběhu minulého století. Stejně jako na všech nejlepších irských hřištích, na Castlerock Mussenden Links uvidíte obrovské, chlupaté duny a také má krásné výhledy na vyčnívající věže blízkého města a šedomodré moře.
Snad nejznámější jamkou je č. 4, par 3 , "Leg O'Mutton." Musíte dat přesnou ránu cca 170 metrů z mírně zvýšeného odpališťě (cca 150 m z dámských odpališť) na grýn. Vprávo jsou železniční koleje a úhlopříčně fairway přetíná potok. Tam není moc prostoru pro chyby na odpalu, ale pokud se dostanete na grýn , je to birdie příležitost.
Z prvních šestí jamek další jiná není příliš zapamatovatelná. Ale pak na sedmé jamce - přezdívané " Armchair - křeslo" - je to jako kdyby někdo otočil vypínačem, a jamky jsou lepší a lepší – vynikající linksové jamky jedna za druhou. Jeden z nejlepších parů 3 – devítka „Quarry“, č. 12 - „Spion Kop“, nebo závěrečná č. 18. Je těžké najit favorita.


Pokud se vydáte na tato hřiště, určitě se neomezujte jen na golf. V Irsku je toho hodně k vidění.
Například můžete navštívit Giant Causeway, česky Obrův chodník nebo Obrovy schody, což je zvláštní geologický útvar. V oblasti se nachází okolo 40000 sloupců čediče, které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Tento přírodní úkaz byl v roce 1986 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě. Nachází se cca 3 km od města Bushmills.
Nebo můžete zvolit adrenalinovou procházku po provazovém mostě Carrick-a-Rede, který se nachází cca 10 km na východ od Giant Causeway. Most se houpe nad vlnami moře ve výšce téměř 30 metrů. Carrick-a-Rede se totiž nacházi v migrační cestě lososů a rybaři použivali podobný most již v 16 století.
Ten současný pochází z roku 2008.
Milovnicí whisky mohou navštívit nejstarší palírnu na světě Bushmills.

 

Za další dvojicí hřišť se vydáme ze Severního Irska do Irska. Žádné hranice nečekejte.
Za hodinu a půl od Bushmills Inn jsme ve velmi příjemném hotelu Ballyliffin Lodge.
Na recepci dostaváme špunty do uší. V hotelu se koná svatba. Všechny pokoje mají jen svatebčané.
A naše skupina, jelikož jsme dělali rezervaci dlouho před termínem svatby. Ujišťují nás, že naše pokoje jsou umístěné na opačné straně od restaurace a všechno by mělo být v pohodě. Naštěstí bylo.
Jediným problémem byl naprosto přeplněný bar. Svatebčané byli totiž taky všechny zaměstnci hotelu. Vdávala se totižto jejich kolegyně.

irsko castlerock

 

Ballyliffin Golf Club
Název Ballyliffin je název vesničky blízko nejsevernějšího bodu Irska – mysu Malin Head.
Klub má 2 hřiště: Glashedy podle mohutné skaly, která kousek od pláže vystupuje z moře a je dominantou celé oblasti a Old Course.
Členové klubu říkají, že Old Course byl stvořen bohem a Glashedy – člověkem.
Každé hřiště je jiné. Když sem pojedete, zahrejte obě. Jen pak můžete zvolit favorita. Což bude těžké. Obě jsou vynikající ať už se jedna o kvalitu designu nebo o kvalitu udržby.
The Old Links je trochu nesprávné pojmenování. Ačkoli vznik klubu se datuje rokem 1947, současné hřiště má pět jamek, které jsou relativně nové – velkolepá s parem 5, jako čtrnáctá a byla přebudovaná Nickem Faldo v roce 2006 a čtyři jamky byly přebudované Patem Ruddy, když byl angažován pro vystavbu Glashedy v roce 1990. Zbytek jamek Old Course se datuje rokem 1973, kdy Ballyliffin se rozrostl z 9 na 18 jamek na svém současném místě pomocí Eddie Hacketta, velkého irského architekta, který navrhl řadu legendárních hřišť.
Nick Faldo se tak zamiloval do Old Course, že chtel hřiště koupit.
Vy se do něj taky zamilujete. Určitě nebudete litovat té delší cesty z Dublinu.
Mohli bychom pokračovat dál. Jsou zde další irské skvosty: Enniscrone Golf Club, Rosapenna Golf Links, Connemara Championship Links a mnoho dalších. Snad přiště. Je mnoho důvodů, proč se sem zase vrátit. Irsko a golf k sobě patří.

irsko ballyliffin

Pokud budete mít zájem o cestu do Irska, obraťte se na specializovanou cestovní kancelář
North and West Coast Links, www.northandwestcoastlinks.com,
Paul Collins: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fit pro život

Kapitál

Cestujeme za golfem

Praha